Zahit Büyükişliyen,“Alexandrette 1921-İskenderun 2021″ 6 Ekim-13 Kasım 2021 ,F Sanat Galeri

Share Button

F Sanat Galeri, 2021-2022 sezonuna çok değerli sanatçı ve eğitmen Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen ile merhaba diyor. Bu yıl pandemi gerçeğine rağmen sanat dolu, heyecan verici birçok projeye imza atmayı hedefleyen F Sanat Galerisi, ilk olarak 6 Ekim-13 Kasım 2021 tarihleri arasında “Alexandrette 1921-İskenderun 2021″ adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Zahit Büyükişliyen, ‘Alexandrette 22’

Zahit Büyükişliyen, Türk resim sanatında güçlü üretimlerinin yanı sıra eğitimciliği ile de önemli bir yer almıştır. Çok sayıda önemli sanatçının yetişmesinde değerli katkıları bulunmaktadır. Büyük üstad, “maceramıza ruhumun, tutkularımız, özlemlerimiz, renk ve biçim kazandırır. Geçmişimizi asıl ortaya koyduklarımızın üzerine düşen aydınlık görünür kılar ve yaşamın anlamı ya da anlamsızlığı o yaşamın ulaştığı sonuçtan gelir“ diyerek kendini ifade ederken, bu sergi ile köklerinden bugüne bir bağ geliştiriyor. Sanatçı, doğup büyüdüğü Amanosların eteğindeki İskenderun’un geçmişini irdeliyor.

Zahit Büyükişliyen,’İskenderun 60′

Önce denizyıldızları, balıkçı ağları, palmiye ağaçlarıyla dolu bu şirin deniz kasabasının, Büyük İskender’in Doğu seferinde Mısır’a giderken otağını kurduğu küçük İskenderiye, yani Alexandrette olduğu yıllara gidiyor; sonra kentin 1921’de Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Ankara antlaşması sonrasında liman yapımıyla başlayan dönüşümlerine odaklanıyor. Zamanla göç alarak artan nüfusu, çığ gibi büyüyen gecekonduları, hızla kirlenen körfeziyle, bu tarihten tam 100 yıl sonra, 2021’de bir ticaret merkezi haline gelen, Türkiye’nin her din ve mezhepten en medeni insanların tüm provokasyonlara rağmen bir arada barış içinde yaşadığı, pek çok bilim ve sanat insanı yetiştirmiş olan bu güzelim kentte, neden hala bir konser salonu ve sanat merkezi bulunmadığını sorguluyor hüzünle.

SANATÇI ÖZGEÇMİŞİ

Zahit Büyükişliyen, 1946’da Adana’da doğdu. 1967’de lisans öğrenimini Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde tamamladıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığının açtığı sınavı kazanarak Avrupa’ya ihtisas yapmaya gönderildi. 1983’de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde doktora yaptı.

1986’da Doçent, 1992’de Profesör oldu. Hacettepe Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültelerinde ögretim üyesi olarak idari kadrolarda görev yaptı. Çagdaş Türk Resminde önemli yere sahip ve kuşağının en özgün ve yaratıcı sanatçılarından biri olan Zahit Büyükişliyen, yurtiçi ve yurtdışında birçok sergi açtı, karma sergilere, uluslararası sanat bienallerine ve fuarlara katıldı, sayısız odül aldı. ” Alexandrette 1921- İskenderun 2021″, sanatçının 181. kişisel sergisidir .

Büyükişliyen, yapıtlarında, yaşamı anlamlandırma ihtiyacını, insanın dünya ile ilişkisini sorgulayan bir anlayışla ele alıyor. “Durmadan çözülüp toparlanan ve ikinci kez ele geçmeyen” yaşamı, ancak kendisine dışarıdan bakarak kavrayabilen, acılar çeken, başarıyı, huzuru, sevilmeyi ve güven duymayı özleyen insanın öyküsünü soyut anlatımlarla ortaya koyuyor.

Sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.