Şevval Konyalı, Kupon, Galeri/Miz, (08 Mart – 10 Misan 2023)

Share Button

Genç sanatçı Şevval Konyalı’nın “KUPON” başlıklı ilk kişisel sergisi Galeri/Miz’de ziyarete açılıyor.


8 Mart 2023’te açılacak olan sergide Şevval Konyalı’nın fotoğraf ve yerleştirme eserleri yer alıyor. Konyalı, sergide izleyicileri, modern teknoloji çağında yeniden üretilebilir hale gelen sanat yapıtının yitirdiği biricikliğini; sergide yer alan özgün eserler üzerinden düşünmeye davet ediyor.


Küratörlüğünü sanatçının kendisinin üstlendiği sergi, gündelik nesnelerin ve içinde bulundukları ortamın sahipliğini ve eşsiz varoluşunu yüceltiyor. Sergide yer alan eserler, Walter Benjamin’in sanat yapıtının en mükemmel reprodüksiyonunun bile zaman ve mekandaki varlığından eksik olduğunu ileri sürdüğü ‘aura’ tezi aracılığıyla özgünlük ve otantisite kavramlarını sorguluyor.


Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar bölümünden en yüksek onur derecesiyle mezun olan Konyalı, enstalasyon, fotoğraf, video, illüstrasyon ve grafik tasarım alanlarında çalışmaktadır. Kimlik, çevre-bellek ilişkisi, toplumsal cinsiyet rolleri ve sanat yapıtının orijinalliği, eserlerinde
ele aldığı konular arasındadır. Şevval Konyalı, 2021’de “Re” isimli enstalasyon eseriyle 39. Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülünü kazanmıştır. Önemli koleksiyonlarda yer alan eserleri, Contemporary Istanbul, Elgiz Müzesi, Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenmiş ve BASE, Genç
Sanat yarışma platformlarında da sergilenmek üzere seçilmiştir. “KUPON” sergisi 10 Nisan 2023 tarihine dek Galeri/Miz’de ziyaret edilebilir.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.