SANATÇILARDAN “MANİFESTO” SERGİSİ, ANDL ART GALLERY, (02 Mart – 19 Nisan 2024)

Share Button

Murat Havan’ın küratörlüğünde Bursa Andl Art Gallery’de yapılan karma sergiye, Bedri Baykam, Burak Uyanmaz, Deniz Gökduman, Hülya Küpçüoğlu, Mustafa Karyağdı, Mustafa Albayrak, Melik İskender, Mehmet Özenbaş, Musa Güney, Murat Havan, Muhammet Bakır, Şevval Başalan, Tülin Onat ve Tolga Boztoprak’dan oluşan 14 sanatçı 4o eser ile katılıyor.
2 Mart’ta açılacak olan sergide sanatçılar, manifestolarını sunacaklar.
Manifesto, Bir hareketin nedenlerini, ilkelerini, amaçlarını açıkladığı bildirilerdir. Tam da bu tanımdan yola çıkarak, bu sergiye adını veren “manifesto”, her sanatçının kendine ait üslubunu, tekniğini, sanat görüşünü, malzeme seçimi ile plastik değerlerle vurguladığı, kompozisyon ve tasarımlarının tümü, her sanatçının bir dili ve manifestosudur.
Sergi ayrıca 2012 yılından beri kutlanan “Dünya Sanat günü” kapsamında yapılmaktadır.
Türk sanatçı ve Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, International Associations of Art (IAA), (Uluslararası Sanat Derneği)’ın 2011 yılında Meksika’da yapılan genel kuruluna Türkiye temsilcisi olarak katılmıştır. Baykam, toplantıda Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önerdi. Bu öneri çoğunluk oyu alarak, her yıl 15 Nisan tarihinde World Art Day (WAD) olarak kutlanılması kararı alındı.
Ayrıca manifesto sergimizin katılımcı sanatçıları arasında 2011 yılında Dünya Sanat Günü olsun önergesine Türkiye Komitesi UPSD yönetim kurulu üyelerinden, Tülin Onat, Melik İskender, Hülya Küpçüoğlu, Murat HAVAN desteklerini sunmuşlardır.
Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’da artık Dünya Sanat Günü olarak kutlanmaktadır. Ve her yıl sanata ve yaşama dair farkındalık projeleri ve sloganları ile bu sergide de devam etmektedir.
Bu sergideki sloganımız …
“Sevdiklerinize Sanat Hediye Edin.”
​​​​​​​​​Küratör Murat HAVAN

Deniz Gökduman

Sergi, 2 Mart-19 Nisan tarihleri arasında Bursa’lı izleyicilerle buluşacak.

2 MART 2024 / Cumartesi / Saat: 19.00
19 NİSAN 2024 / Cuma

ADRES:
İhsaniye Mah. Yüce Sk. No:12E/A E Blok Yükselen Park
Nilüfer / BURSA
ANDL ART GALLERY

Share Button

Yorumlar kapatıldı.