Çağdaş Türk Sanatının Önemli İsimlerinden Haluk Akakçe vefat etti.

Share Button

Çağdaş Türk Sanatına katkılar bulunmuş Haluk Akakçe’nin vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Haluk Akakçe’yi rahmetle anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Haluk Akakçe, 24 Temmuz 1970 yılında Ankara’da dünyaya geldi. 9 Ekim 2023 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Türk ressam ve iç mimar.

Video enstelasyonları, duvar resimleri, akrilik ile ahşap panel ve kâğıt üzerine çalışmalar yapan Akakçe, Bilkent Üniversitesi’ndeki iç mimarlık eğitiminin ardından Londra’daki Royal College of Art ve Amerika’daki The School of the Art Institute of Chicago’daki MFA derecelerini birincilikle tamamladı. 1997’de ilk kişisel sergisini Chicago’da açmasının ardından sanat çalışmalarına Londra ve New York’ta devam etti.

Dünyanın önde gelen sanat merkezlerinde birçok sergi açan Akakçe’nin islerinin sergilendiği mekanlar arasında Whitney Museum of American Art(New York, 2002), PS-1 Contemporary Art Center, Long Island City (New York, 2001) New Museum, (New York, 2002), Tate Britain (Londra, 2004) Chelsea Art Museum(New York, 2007), Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Kunsthaus Graz (Graz- Avusturya, 2008) ve İstanbul Modern Sanat Müzesi(İstanbul, 2009) bulunuyor.

Haluk Akakçe
Share Button

Yorumlar kapatıldı.