Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı ve Yüz Ressam

Share Button

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin düzenlediği “Cumhuriyetin 100. Yılında Sanat Festivali” kapsamında düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı ve Yüz Ressam” adlı sergisi 24 Ekim – 04 Kasım 2023 tarihleri arasında T.Ü.G.S.F. Fuaye Salonu’nda gerçekleşecektir. Açılış ise 29 Ekim 2023 tarihinde olacaktır.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılı ve Yüz Ressam” adlı proje ilk olarak Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Deniz Gökduman ve Doç. Kerem İşcanoğlu’nun birlikte gerçekleştirdikleri ortak proje olan “100 Hundred” sergisi, Romanya’nın Köstence kentinde Ovidius Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir. Bu projeyi hayata geçerken, öncelikle resimleriyle öne çıkmış, belki de isimleri sanatla çok ilgili olmayan kişilerin bile hafızasında bir şekilde yer etmiş sanatçılara, sanatçıların gözüyle bakmayı ve sanat öznesi olarak görünürlük kazandırmayı amaçlamışlar. Bu doğrultuda öncelikle Deniz Gökduman ve Kerem İşcanoğlu, portresi yapılacak sanatçıları belirlemişler. Portresi yapılacak ressamlar belirlendikten sonra farklı şehirlerde yaşayan ressamlarla bağlantıya geçilerek ressamların da tercihleri dikkate alınarak hangi sanatçının hangi ressamın portresini yapacağı belirlenmiş. Resmi yapılanlar Türk resim sanatı tarihinin önemli isimleri. Aralarında Fahrünnisa Zeyd’ten Tomur Atagök’e; Neşet Günal’dan Bedri Baykam’a kadar pek çok isim bulunuyor. Resimleri yapanlar da günümüz sanatçıları ve aralarında Civan Aydın’dan Nurcan Perdahçı’ya; Semih Zeki’den Füruzan Şimşek’e kadar farklı birçok ressam yer alıyor. Resimler için istenen A4 ölçüsü, biraz da ilk serginin Romanya/Köstence’de olmasından ötürü taşıma zorluğu nedeniyle belirlenmiştir. Sergi, Köstence Ovidius Üniversitesinden sonra, 15 Nisan 2019 “Dünya Sanat Günü” kapsamında “100 Portre” adıyla Deniz Gökduman ve Murat Havan çabalarıyla Kartal Belediyesi Kültür Sanat Merkezinde, ardından ise Deniz Gökduman ve Erkan Doğanay’ın çabalarıyla “Kurtuluşa Giden Yolun 100. Yılında 100 Sanatçı 100 Portre”, Küçükçekmece Belediyesi adıyla Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşmiştir. Sonrasında Gökduman ve Tolga Boztoprak’ın uğraşlarıyla Bakırköy “100 Portre” adıyla BASAD’da gerçekleşmiştir, Daha sonrasında Gökduman ve Ömer Aydın ile beraber “İki Nesil Bir Portre” adıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Taksim Sanat Galerisi’nde gerçekleşmiştir. Serginin altıncı durağı, Gökduman ve Hülya Küpçüoğlu’nun katkılarıyla Beykoz Üniversitesi Lisans ve Lisansüstü Yerleşkesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu. Covid salgınından hemen önce 2020 yılında ArtAnkara, 6. Çağdaş Sanat Fuarı’nda izleyicilere sunulmuştur. İlk sergi ile son sergi arasında katılımcı listesinde bazı değişiklikler olsa da sergi yoluna devam etmektedir. Şimdi ise Gökduman sergiyi 8. Durak olarak kendi kurumuna taşımaktadır.

Portre, hepimizin önemsediği, bir insanla ilk temas ettiğimiz yerdir. 100 Sanatçı 100 Portre sergisi toplam 200 sanatçıyı bir araya getiriyor. Gezdiği mekânlarda farklı izleyicilerle bir araya gelerek farklı izler bırakıyor. Sergi, sanatçının sanatçıya bakışı anlamında bir farkındalık yaratmanın yanı sıra geleceğe, belki bu sergi dışında hiçbir zaman bir araya gelmemiş sanatçıların birlikteliği ile farklı bir toplumsal bellek bırakıyor.[1]

Sanatçılar

Adem Başpınar  – Ağıt Uğur Uludağ – Ahmet Kiracı – Akın Demiral – Alev Huzur – Ali Gümülcine  – Aslı Kınalı – Attila Berk Göley – Ayça Karaca – Ayşe Deniz Almadık – Ayşe Kapusuz – Ayşegül Ak – Begona Rodriguez Rueda – Berna Sağlam – Birol Özer –  Burak Uyanmaz – Burçak Cansu – Cansu Sönmez – Ceren Gökduman – Ceyda Güler – Cihan Atıcı – Civan Aydın – Çiler Süyev – Damla Bozkurt – Damla Seçkin – Dilara Koz – Doğan Atalık – Doğan Keskin – Ecem Aydın – Ekin Akalın Kurucu – Elçin Topçu – Elif Mete – Enes Çamlıbel – Erkan Doğanay – Esma Taşdemir – Esra Engin – Esra Yıldırım – Eylül Köksümer – Ezgi Yemenicioğlu Negir – Fahri Çağdaş – Fatmanur Orhan – Fatmanur Savruk – Feyza Selek – Feyzan Alasya  – Figen Girgin – Filiz Kara Bilgin – Fulya Çiftçi – Füruzan Şimşek -Gözde Baykara – Göknur Yavuzcan -Hakan Cingöz – Halil Şentürk – Halime Arslan – Hamit İzmir – Hilal Akgül – Hilal Öykü Subaşı – Hüda Sayın Yücel – Hülya Küpçüoğlu – Hüseyin Emre Karaoğlu – Işıl Dural – Kader Akçay – Kerem İşcanoğlu – Kübra Yıldız – Levent Tosun – Loya Kader Öztürkmen – Melis Güneş – Mustafa Özbakır  – Murat Havan – N. Enes Daşdemir – Nazlı Aslan – Nebahat Karyağdı – Nesli Türk – Neslihan Kıyar – Nezihe Bilen Ateş – Nurcan Perdahçı – Nurdan Likos – Nurhayat Güneş – Nurullah Atalay – Nilüfer Topal – Oğulcan Öz – Onur Örnek  – Öykü Kesici – Özlem Üner – Pelin Cansu Gürol – Pınar Partanaz – Raife Tokyürek – Selin Zehra Eker – Sema Öcal – Semih Zeki – Sercan Başar – Serdal Keskin – Serpil Kapar  – Sibel Çalık Şimal Gümüş – Şevket Sönmez – Şeyda Canpolat – Şuayyip Yücel – Taylan Sarı – Tolga Boztoprak – Turan Büyükkahraman -Turgay Sarıkaya – Veysel Kurucu – Yadigar Baran – Yağız Efe Öz – Zafer Malkoç – Zehra Başaran – Zerrin Pehlivan – Zeynep Özdemir.


[1] https://kolajart.com/wp/2020/03/30/hulya-kupcuoglu-100-portre-100-sanatci-sergisi-uzerine/

Share Button

Yorumlar kapatıldı.