Çağdaş Türk Resmi’nin Devrimci İsimlerinden Orhan Taylan vefat etti.

Share Button
Orhan Taylan

Çağdaş Türk Sanatına büyük katkılarda bulunmuş Orhan Taylan’ın vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Orhan Taylan’ı rahmetle anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Yıldızlar Yoldaşı Olsun…

1941 Samsun’da doğar. Selanik kökenli Tarık Taylan ile İstanbullu bir ailenin kızı ressam Seniye Fenmen’in oğludur. İlkokulu Samsunda bitirir.

1960 İstanbul Amerikan Erkek Koleji’ni bitirir. 27 Mayıs 1960 devriminde, askerliğini yedeksubay-öğretmen olarak, İki yıl Söke’nin Sazlıköyü’nde öğretmenlik yapar.

1962 Devlet döviz sınavını kazanarak İtalya’ya gider. Roma Güzel Sanatlar Akademisine girer. Yoğun bir sanat ve kültür ortamı. Desenini geliştirmek için sıkı bir çalışma dönemi. Duvar resmi tekniklerini araştırır. Meksika duvar resmi ile tanışır. Okul sergilerine katılır.

1966 Roma Akademisini bitirip Türkiye’ye döner. Türkiye İsçi Partisi’ne üye olur. Dekoratif duvar resimleri yapar. Sendikalara ve gençlik derneklerine afişler, dergi grafikleri çizer.

1968 yılında ilk kişisel resim sergisini İstanbul Belediye Galerisi’nde açar. Gönül Dinçer’le evlenir. Vasıf Öngören’in oyunları için sahne dekoru, kısa metraj film denemeleri ve seramik çalışmaları. Heykelci Kuzgun Acar ve karikatürcü Tan Oral ile çeşitli ortak çalışmalar.

1971 Askeri darbe ile bir gece yarısı Tan Oral ve eşi Gönül ile birlikte üç gün için gözaltına alınır; bütün arşivi, 200 kadar kitabına el konulup yok edilir. Poster yayıncılığı ile “demokrat resim” denemeleri yapar.

1976 Antalya Uluslararası Sanat Festivali’nde ilk duvar-resmini yapar; “Promete”, 110 m2, sıva üstüne akrilik . Görsel Sanatçılar Derneği başkanlığına seçilir. Serigrafi tekniğini öğrenir. Gönül Hanım ile boşanır. Çizdiği “1 Mayıs” afişi, kutlamalarda yaygınlıkla kullanılır.

1977 Paris ve Berlinde dört Türk sanatçı ile grup sergileri. “1 Mayıs” afişi WFTU’nun Prag’da düzenlediği uluslararası sendikal afişler yarışmasında birincilik ödülü alır. Aynı yıl , A. Bezirci, A. Behramoglu, B. Pirhasan, A. Kadir ile birlikte yazı kurulunda yer aldığı “Sanat Emeği” dergisi yayın hayatına girer. “Politika” gazetesinde sanat sayfasında haftalık makaleler yazar.

1980 “Dünyamız” adlı duvar resmi uygulaması, 70 m2, sıva üstüne akrilik bir çalışmadır. Maden-İş Sendikası, İstanbul’da bulunmaktadır. 12 Eylül askeri darbesi ile bütün ilerici dernek, sendika ve demokratik basın organlarının kapatılır. Antalya’daki “Promete” adlı duvar resminin sıkıyönetimce imha edilir.

1981 Melek Ulagay’la evlenir.

1982 yılında oğlu Ferhat’ın doğar. Barış Derneği’nin kurucu ve yönetim kurulu üyesi olma nedeniyle Askeri Mahkemece açılan dava ve Maltepe Askeri Cezaevinde sekiz aylık ilk tutukluluk dönemi başlar. Tahliye ertesinde “Maltepe Resimleri” sergisi, Şehir Galerisi, Taksim’de sergilenir. Aynı davadan ikici kez tutuklanır.

Abidin Dino & Orhan Taylan, Abidin Dino’nun Paris’teki Atölyesinde

1985 “Hasret Resimleri” Sergisi, Tanbay Galeri’sinde gerçekleşir. Yüz kadar yağlı pastel çalışmasının yer aldığı sergi, tutukluluk sürerken, eşi Melek tarafından gerçekleştirilir. Tutuklu olan 12 Barış Derneği yöneticisi Nobel Barış Ödülüne aday gösterilir.

1986 yılında Otuz Sekiz aylık tutukluluğun sonu olur. Amnesty International tarafından düzenlenen “Düşünce Suçlusu Türk Ressamı Orhan Taylan adına” uluslararası katılımlı resim sergisi, Belçika’da Liege Müzesi‘nde açılır.

1988 “Hasret Resimleri ” adıyla yönetmen N. Arca tarafından yapılan belgesel film çekilir. 1988-1990 “Turkish Highlights” sergilerinde yapıtlarının yurtdışında sergilenir, Bunlar; Londra, Amsterdam, Moskova vb. kentlerdir.

1990 yılında her yıl İstanbul ve Ankara’da sergiler. Ankara Urart Sanat Galerisinde “1890 Tarih ve Hürriyet Üstüne” resim sergisi. Bu sergide ele aldığı Cumhuriyet öncesinin mirası temasının izleri gelecek sergilerinde sürer. Sıraselviler’deki Aslanyatağı Sokak’taki atölyesinde çalışır. Atölye sergileri düzenler.

Orhan Taylan

1993 yılındaki kişisel sergisi, Simon’s Rock of Bard College, M.A., ABD’de gerçekleşir. Taksim Şehir Galeri’sinde “25.Yıl”, retrospektif resim sergisi gerçekleşir. Tünel’de Sofyalı sokak yeni atölyesini kurar.

1996 yılında Geneve, Gallerie Chausse-Coque, kişisel sergisi gerçekleştiği esnasında aynı dönemde; Atina Belediyesi Galerisi’nde, Kişisel desen ve pastel sergisi gerçekleşir.

1997 Nisan ayında; “96-97 Çalışmaları”, KSM sergi salonu, Caddebostan, İstanbul. Haziran’da ise “İstanbul -Atina Yüzyüze”, 15 Türk ve 15 Yunanlı sanatçı ile dostluk sergisi, KSM Sergi salonu, Caddebostan, Kasım’da ise; Doku Sanat Galerisi, Kişisel resim sergisi, gerçekleşir.

1998 Nisan ayında Garanti Sanat Galerisi, Elmadağ, İstanbul Aralık ayında ise “Atina-Istanbul Yüzyüze”, 15 Türk ve 15 Yunanlı sanatçı ile dostluk sergisi, Melina Mercouri Kültür Merkezi‘nde gerçekleşir.

1999 Nisan ayında Karsu Sanat Galerisi, Kişisel Resim sergisi, Kasım ayında Doku Sanat Galerisi, “Çeşitli Dönemlerden”, Aralık ayında ise “Heykeller” kişisel heykel sergisi, İstanbul 9. Sanat Fuarı, TÜYAP‘ta gerçekleşir.

2000 Şubat’ta; İş Bankası Sanat Galerisi, Kişisel Resim Sergisi, Ankara yine Şubat ayında Armoni Sanat Galeri’sinde Kişisel Resim ve Heykel Sergisi gerçekleşir.

2001 Nisan’ında; yine Karsu Sanat Galeri’sinde kişisel sergisi olur, Kasım ayında; “Yeni Resimler” The Grand Gallery, National Arts Club , New York’ta gerçekleşir.

2002 Mayıs ayında “Tek renk Yağlıboyalar”, Yağhane Sanat Galerisi, Bodrum‘da gerçekleşir. Aynı dönemde “Peintures et Dessins”, Elele Kültür Merkezi, Paris sergisi olur.
Günümüze kadar birçok sergisi gerçekleşir.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.