Umut Yalım: Değerli Değersiz

Share Button

21752

Günümüzde birçok değer anlamını yitirdi. Bunun nedeni, kanımca, duygulara artık sahip olmamız değil; ne yazık ki, ait olmamız.

Duygularına sahip olmadığından, artık kimse kendinden ve eylemlerinden emin değil. Bu da, doğal olarak, muhabbet niteliğimizi etkiliyor. İletişim yerine etkileşim içerisinde artık insanlar. Sanki sözcükler yerine ses ve hareketlerle anlaşıyoruz ya da öyle sanıyoruz. İnsanı değersizleştiren bu durum, Hande Özelsancak ve Murat Bülent Atacan’ın Değersiz adlı oyununu değerli kılıyor. Tam da, insan olarak, en gereksinim duyduğumuz bir zamanda.

Anlaşmanın ses ve hareket düzeyine indiğine geri dönersek, oyunda, iki bireyin geçirgen bir geçimsizlik yorumladıklarını düşünmek mümkün. Şöyle ki, birbirlerine ses ve hareketlerle “ses”lenen bu iki kişi arasındaki gerilim etkileşimin önkoşulu gibi duruyor çünkü bu geçirgen geçimsizlik olmasa iletişim kuramayacaklar ve ellerindeki o kırmızı kutu işlevini yitirecek.

Oyunu izlerken, yerden yere vurulan kırmızı kutunun, bir konuşma balonu olduğunu varsaydım hep. Ve, o kırmızı kutuyu da etkin kılan yerden yere çalınmasıydı kanımca. Yoksa, birinin elinde dursa sürekli, o etkileşim başlamayacaktı. Bu da, o antimuhabbeti işlevsiz kılacaktı.

Değersiz’in  ilginç  bir yönü de görsel olarak da katmanlı oluşuydu. Sanki, iki kişi yerine, 6 kişi yorumluyordu oyunu. Sahnedeki 2 kişinin yanı sıra arkalarındaki gölgeler ve sahneyi sol boydan izleyen ayna diğer 4 kişiyi oluşturuyordu. Oyunu izlerken gözlerim üçe bölündü adeta: sahnedekileri izlerken aynı anda gölgeleri ve aynadaki yansımaları da izlemeye çalıştım. Bu da, eşsiz bir deneyimdi; çünkü oyun birden daha da derinleşti ve sözünü ettiğim o iletişimsizlik sorunu çarpı üç oldu. Adeta bir ahtapotun kollarını izlemek gibiydi. Oyun soluksuz izleniyor ve bitince de “Keşke bitmeseydi…” dedirtiyordu bu sayede.

Velhasıl; Değersiz’i önerir ve bu değerli oyunu bizlerle paylaşan Hande Özelsancak’a ve Murat Bülent Atacan’a yine ve yeniden sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Oyun: Değersiz

Yer: Hayal Perdesi Beyoğlu

Yazan- yöneten- oynayan: Hande Özelsancak

Oynayan: Murat Bülent Atacan

Share Button

Yorumlar kapatıldı.