Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar, Miró, SSM, (23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015)

Share Button

miro-2

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi, 20. yüzyılın ikinci yarısında etkili olan dünyaca tanınmış sanatçı Joan Miró’nun olgunluk dönemine odaklanan  “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” adlı sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sabancı Holding sponsorluğu ile 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenecek sergi, Barselona’daki Joan Miró Vakfı, Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Pilar ve Joan Miró Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden ilham alan Miró’nun, kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan sergi, resim, baskı, heykel ve seramiklerin bulunduğu zengin bir seçkiyle sanatçının sembolik dilini anlama olanağı sunacak. Miró’yla İstanbul’da buluşacak olan sanatseverler, sanatçının Akdeniz kültüründen aldığı enerjinin farklı formlardaki izdüşümlerine tanık olacaklar.

Sergide aile koleksiyonundan kimi eserler ve sanatçıya ait kişisel eşyalar dünyada ilk defa İstanbul’da sanatsevelerle buluşurken, Miro’nun assemblage tekniğiyle bir araya getirdiği bazı eserlerin tüm aşamaları da gene dünyada ilk kez eserlerle birlikte görülebilecek.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.