Serkan Azeri: Neriman Şairoğlu’nun Resimleri Üzerine

Share Button

  neriman-sairoglu_(4)-4826

Neriman Şairoğlu’nun zaman içinde ürettiği resimlere şöyle bir baktığımızda, adım adım kendini yenileyen ve aşma eğilimi içinde olan bir ressam duruşu ile karşı karşıya olduğumuzu fark ediyoruz.  İpuçlarını geçmiş süreçte yaptığı resimlerinde gözlemlediğimiz biçimsel oluşumları, farklı tekniklerden yararlanışının ve anlatım biçimi olarak şimdiki resimlerinde kendi çizgisinde olgun bir seviyeye gelmiş arayışlarının bir sonucu olarak görülüyor.Günümüz dünyasının sanat anlayışını belirleyen teknolojik gelişmelerin farkında olan araştırmacı yapısının yanı sıra, kompozisyon kurgusunun temel çizgisinde bu yönünü ortaya koyan yaratıcı bakış açısı da, üretiminde önemli bir etki yaratıyor.

i̇simsiz_10_-_tuyb,_120x125,_2013-14

Araştırmacı ve deneysel arayışlarının etkisinin fark edildiği resimlerinde, alt yapı olarak çeşitli görsel malzemelerden yararlanarak oluşturduğu kolajların etkisi bir temel oluşturuyor. Bu ön çalışmalar, derinlik etkisi ile boyutları geliştirerektuvale taşıyacağı görsel kompozisyonun çıkış noktasını belirliyor. Bu görsellik, kompozisyonda yer yer üst üste getirilmiş yüzeylerin oluşturduğu soyut ve yarı soyut oluşumlarla birlikte, resim yüzeyinde belirli noktalarda boyanın yarattığı enerjiyi ortaya koyan dokusal uygulamalarla bütünleşiyor.

neriman-sairoglu_(10)-4830

Neriman Şairoğlu’nun resimleri, kolaj alt yapısının temellendirdiği ve boyanın devreye girmesiyle farklı bir görsellik kazanan kompozisyon çizgisi bakımından, resmi oluşturan biçimsel elemanlar sanki tuval sınırları dışında devam ediyormuş gibi veya daha büyük bir görüntünün parçası olarakçekip çıkarılmış gibi bir izlenim yaratıyor.  Bu yapılanma içinde derinlik etkisi veren ve algıyı bu çizgide belirli noktalara yönlendiren unsurların yerleşimleriyle birlikte, görünen gerçekliğe de gönderme yapan bazı uygulamalar, bu resimlerin bir sentez bakış açısının sonucunda oluşturulduğunu gözler önüne seriyor.

Neriman Şairoğlu, resimlerinde peşinde olduğu arayışlarını, farklı disiplinlerin ışığında renk ve ritimle harmanlayıp izleyiciyle paylaşıyor.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.