Kara Duyu, Nesli Türk, Karşı Sanat, (08 Mayıs – 08 Haziran 2015)

Share Button

nes

Kara Duyu’nun izinde…

İlk sergisi “Bedenin Hafızası”yla ilgi çeken Nesli Türk, ikinci solo sergisi “Kara Duyu” resimleriyle Karşı Sanat’ta. “Kara Duyu” beden, ten ve melankoli arasındaki salınımlara odaklanıyor. Nesli Türk’ün resimlerinde bedenin kıvrımları, sivrilikleri ve salgılayan uzuvları, sert fırça darbeleriyle beraber katlanıyor her zaman. Sıklıkla seyrelen ve aniden yoğunlaşan boya tabakası, onu taşıyabilecek bir çizgisellikle beraber yayılıyor geniş tuvallere.
Gövdenin en gerilimli yeri çığlıktır. Şiddeti ve ifadeyi yutan bir kara delik. Nesli Türk’ün figürleri çığlık atmakla atmamak arasında “asılı” kalmışlardır neredeyse.
Grotesk hep dişidir Türk’ün espasında. Pürüzsüz güzelliği ve erkeğin (patriyarka) bakışını bozan çirkini gösterir. Uysal güzellik “ansızın” dağılır onun kompozisyonlarında. Sıkılma ve boğulma, plastik-hijyenik poşetlerin koruyuculuğunun ötesindedir. Nesli bilir ki: Et bozulur ve çürür!
Güncel sanat kolaycılığı düşünüldüğünde tam bir ressamdır Nesli Türk. Sadece pentür değil, gravür ve baskının olanaklarıyla zenginleşen güçlü deseninin pentürün önüne geçmesine izin vermez; izleyici bilir ki, çizgiyi gerektirmeyen “boyadan desen” vardır karşısında.

“Kara Duyu” 8 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında Karşı Sanat Çalışmaları’nda izlenebilir.

Share Button

Yorumlara kapalıdır