Kent Dizeleri, Beşir Bayar, AÇS Sanat Galerisi, (16-22 Ekim 2015)

Share Button

Beşir Bayar Afiş 2015

 

Serginin ana öğesi olan kent, her savrulmada, her göçte biraz daha değişmektedir. Göçle oluşan bir tür boşluk ve yine göçle dolulaşan yaşamlar bütünüdür kent. Şairin dizelerini oluştururken yazdığı sözcükler kadar debisi yüksek, akışkan ya da şiirinden sildiği her sözcükler kadar durgun..

İşte bu nedenledir ki; sıradan insan ve kent yapılarını, çalışma sürecimde, öz benliğimde yaşayarak katmanlar halinde kurguladığımı görebilirsiniz.

Montajlanarak oluşturulan kent, zamanı ve mekânı irdeleyen dizelerdir. Bu dizelerdeki nesne ve figür ilişkisi gündelik hayatı temsil eder. Kenarları ve sınırları belli olan kent, ondan kopma ile ona tutunma arasında kalan figürler tarafından yaşama dahil olmaktadır.

Nesneler ise (gelip geçici hayatların) ait olmadıkları düzlemde dururlar. Zaman zaman yeraltına inen açıklıklar kentin önceki yaşamlarına bir atıf olur.

Kent dizlerinde zaman ve mekân bir yanılsamadır, figür taşımalı bir yaşamdır. Ait olmadıkları zamanı ve mekânı yaşamaktadırlar.

Kenarları ve sınırları tartışmaya açan “Kent Dizeleri” adlı resim sergisi 16-22 Ekim tarihlerinde AÇS Sanat Galerisinde izlenebilir.

Share Button

Yorumlara kapalıdır