Boşluğun K’, Evrim Kavcar, Galeri Zilberman, (04 Kasım – 26 Aralık 2015)

Share Button

EK_1

Galeri Zilberman, Evrim Kavcar’ın Boşluğun K’si adlı projesini sunmaktan mutluluk duyar. Sanatçının 3üncü Mardin Bienali’nde yaptığı  bir  yerleştirmenin uzantısı olan  proje,  4 Kasım  – 26 Aralık tarihleri arasında galerinin proje alanında görülebilecek.

Sanatçı, bienalde sergilediği projenin  ilk aşamasında, yaşadığı şehir Mardin’deki “boşluk” kavramını şehirdeki diğer insanların düşünce ve duygularıyla soruşturarak bir psikocoğrafya araştırmasına çıkmıştı. Boşluğun çağrışımlarının neler olabileceğiyle, en  çok nerede ve nasıl  hissedildiğiyle ilgili bir sorunun peşine düşmüştü. Sanatçı o boşluk kavramını sorguladığı metinlerinde şöyle diyor:

“Doldurulamayan boşluklar. Tespit  edildiği  an  doldurulan boşluklar. Hissedilen ama  tanımlanamayan boşluklar. İçini cızlatan boşluklar. İçinden nehirler geçen boşluklar. İhtiyacın olan boşluklar. Zihni delik deşik eden,  mekanları, yerleri,  coğrafyaları delik deşik eden boşluklar. Boşluk, bir yeri deliyor, bambaşka bir yerden çıkıyor. Şekli değişiyor; yeri değişiyor. Boşluk, yüzyıllardır yaşamına kastedilenlerden kalan  bir varlık olarak, taşlar kadar ağır.”

Bienal kapsamında yerel üreticilerle yaptığı işbirliğiyle demirden şekillendirdiği “boşluk” kelimesini, Eski Mardin ile Yeni Mardin arasında, özellikle seçilmiş bir kayanın oyuğu üzerine yerleştirmişti. Bir yüzü, tarih içinde zorla silinmiş kültürlerin yeri doldurulamayacak boşluğuna bakan  bu kayanın, bir diğer yüzü coğrafyadaki her boşluğu doldurarak büyüyen bir inşaat alanına bakar.

Yerleştirildiği bu alandan üç ay sonra yazıdan geriye bir “k” harfi kalır. Yazının süreç içinde boşluğa karışan kısmına dair  yaşananlar, sürece yayılmış  bir  düşünme, üretme ve değerlendirme süreci olarak bu  yeni projeye  evriliyor. Boşluğun K’sinde  sanatçı elinde   kalan   “k”  harfiyle,   notlarıyla, işitsel  ve  görsel  malzemesiyle boşluk   fikriyle hesaplaşır. Parçalanmış bir kelimeden geriye  kalan  bir harfe, kişisel ve toplumsal bir ruh  halinin  metaforu olarak yaklaşır. Boşluğun K’si biriken  malzemelerle gidene  ve kalana bakarken, şu an ile ilişki kurmayı  arzular. Kurulan bağlantılar, sanatçıyı, kendi sanatsal üretiminde süregelen bir temayla tekrar buluştururken, toplumsal düzlemdeki bir ruh durumunu kişisel hatıralarla yan yana getirir.

Boşluğun K’si 26 Aralık tarihine kadar Galeri  Zilberman’da görülebilir.   Ayrıntılı bilgi için lütfen  Zeynep  Temiz’le iletişime geçiniz: zeynep@galerizilberman.com

Evrim Kavcar  (1976, İstanbul); Sanat üretiminde tanık  ile düşleyen arasında köprü  kuran Evrim Kavcar, gündelik yaşamın tuhaf ve kırılgan karşılaşma anlarına odaklanır. Önemsiz görünse de akla kılçık gibi takılan  anları  çalışmak, kişisel ile  toplumsal, şiirsel ile  politik  arasında bir  hafızayı  harekete  geçirir. Mekanlarla hafıza  katmanları ve edebiyat üzerinden ilişkilenen çalışmalara vesile  olur. Kavcar, lisansını MSGSÜ Heykel Bölümü’nde (2000), Yüksek Lisansını  San Francisco Art Institute’te (2003), Sanatta Yeterlik çalışmasını MSGSÜ’de (2011) tamamlamıştır. 3üncü Mardin  Bienali’nde, 5inci Sinop  Bienali’nde, PiST///  Disiplinlerarası Proje  Alanı’nda,  28inci Uluslararası İstanbul Film  Festivali’nde, Künstlerhaus  Bethanien’da, DEPO, HAFRİYAT,  PiST ve  Daire  Sanat’ta çeşitli  sergi   ve  video gösterimlerinde yer  almıştır. Nesin  Sanat Köyü’nde eğitmenlik yapmış  olan  Kavcar, Mardin  Artuklu  Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde öğretim üyesidir.

Share Button

Yorumlara kapalıdır