Kadın Portreleri, Gülderen Depas, İş Sanat İzmir Galerisi, (13 Nisan – 06 Mayıs 2016)

Share Button

Liz Taylor 64x50cm. tuval üzerine yağlıboya

İş Sanat İzmir Galerisi, 13 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında ressam Gülderen Depas’ın eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Florence Nightingale’den Ava Gardner’a, Mata Hari’denAudreyHepburn’a, Marilyn Monroe’dan Angela Davis’e, Josephine Baker’dan Cahide Sonku’ya kadar tarihte ve kendisinde iz bırakan kadın portrelerini tuvaline aktaran Gülderen Depas mücadeleleri, buluşları ve sanatları ile politika bilim ve sanat alanında öne çıkan kadınları geniş bir yelpazede inceliyor. Amacının belgesel niteliğinden çok, onların ruh zenginliğini izleyene yansıtarak, farkındalığı arttırmak olduğunu söyleyen sanatçı, sanat yapıtlarının hazzın yanında düşüncelerimizde de bir dönüşüm yaratacağı görüşünde. GülderenDepas’ın çoğu zaman yağlıboya ile fırçayı kalem gibi kullanarak betimlediği çalışmaları izleyene desen tadı veriyor. Fotogerçekci yaklaşımın dışında, anlamın ve bakışın gerçekliğinin izinde kendine özgü dışavurumcu bir tarzla oluşturulan bu portrelerin etkisi uzak ve yakın bakış açılarında farklı izlenimler sunuyor. Ayrıca ışıklı bir kutu içinde sergilenen eskizleri de çalışmanın başlangıç ve bitiş serüvenini gösteren bir yol haritası niteliği taşıyor.

Bugüne kadar çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı karma sergiye katılan ve İstanbul’da 2, İzmir’de 2 olmak üzere 4 kişisel sergi açan sanatçının çeşitli koleksiyon ve müzelerde eserleri bulunmaktadır.

issanat.com.tr

http://twitter.com/#!/issanat

http://www.facebook.com/issanat#!/issanat

 

Bilgi için:

Lobby-PR

Işıl Gerek / Tel: 0212 284 6363 / Cep: 0533 721 09 93 /  isilgerek@lobby-pr.com

Gül Mumcu Mutlay / Tel: 0212 284 6363 / Cep: 0532 251 83 30 / gulmutlay@lobby-pr.com

Share Button

Yorumlar kapatıldı.