Lütfiye Bozdağ: “Usta ve Çıraklar Sergisi” Üzerine

Share Button

IMG_2418

Heykel sanatçısı Füge Demirok, 15 Haziran-15 Temmuz 2016 tarihleri arasında Ceren İnal, Zeynep İnal, Tuğçe Özgen ile birlikte İstanbul Zorlu Center EATALY’da “Usta ve Çıraklar Sergisi” ile izleyiciyle buluşuyor.

Bu izleti, sanatçı Füge Demirok’un 2010-12 dönemi olan “Çakıltaşları” serisinden bronz döküm rölyef alıntılar ve atölye fg bünyesinden sanat çalışmalarını sürdüren genç sanatçıların son dönem bronz ve cam döküm figüratif formları ve soyutlamalarını içeriyor. Ceren İnal; “İkarus 1 & 2” ve “Rüzgârın Kızı” adını verdiği bronz döküm çalışmasıyla sergide yer alırken Tuğçe Özgen, “derin kuyu” ve “su damlası” isimli bronz döküm polisaj işleriyle sergiye katılıyor. Zeynep İnal, “İçimdeki Ben”, “Çoklu Kimlikler” adını verdiği, patine edilmiş, bronz döküm çalışmalarıyla, Füge Demirok ise; “Gökten 3 Elma Düştü’14”, “Akdeniz’12”, “Kapı Üstünde Kapı İçinde Kapı’15” isimli heykelleriyle bu izletide yer alıyor.

Füge Demirok, heykel sanatındaki tecrübelerini, kendi üretimlerini de yaptığı atölyesinde öğrencileriyle paylaşıyor. ‘Usta ve Çıraklar Sergisi’, çağdaş heykel sanatına ilişkin çalışmalar, genç sanatçıların plastik dilin imkânları içinden kendilerini ifade etmelerine olanak vermesi bakımından önemli. Yalın formalarıyla dikkati çeken sergi, insandan ve doğadan yola çıkan soyutlamalarıyla her bir sanatçının kendine özgü estetik kaygısını yansıtıyor.

Füge Demirok’un kendi çalışmalarında salt soyut biçimlerle formlarını tasarlamaya öncelik verdiğini ve bu etkinin öğrencilerinde de yankılandığını görmekteyiz. Demirok ve öğrencileri, ağırlıklı olarak bronz döküm çalışmaları üretseler de cam döküm gibi farklı malzeme arayışı içerisinde olduklarını gözlemlemek mümkün.

  1. Hemingway’in sözünden yola çıkan Demirok ve öğrencileri, “hiç kimsenin ustalaşamadığı bir sanatta hepimiz çırağız” diyorlar. Bu sözü sanatlarının mottosu kabul eden atölye fg ve genç sanatçılar, amatör ruhun kaybedilmemesini, çıraklık dönemindeki araştırmanın, merakın, heyecanın ve tutkunun kendilerine rehberlik ettiğini ve üretimlerinde çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Yolları açık olsun.
  2. IMG_2437
Share Button

Yorumlar kapatıldı.