Ali Şimşek: Bir Arşivi Dokumak

Share Button
Bülent Bakan, The Dictionary of Che

Bülent Bakan, The Dictionary of Che

Bir arşivci Bülent Bakan. Kitap kapakları, haritalar, notlar, çiziktirmeler, lekeler… Üstümüze boca edilen koca bir tarih ve bellek. Tipografi ve rakamların bir tür pentüre dönüştüğü atlaslar boyuyor. Küçük notlar büyük trajedilere gebe kâğıt üstünde, defterlerde ve astarın pürtüğünde.

İngilizce; dünyanın en yaygın fonetiğini oyuyor Bülent Bakan. El yazısının bilgisayar fontlarına dönüşmesine izin vermeyen bir dokunsallık örüyor her bir cilde ve yüzeye.

Bülent Bakan, The Dictionary of Sadun Bora

Bülent Bakan, The Dictionary of Sadun Bora

Olaylar…  olaylar ve tarihi dokuyan insan. Acı ve direniş ipliğiyle bağlanan hayat.

Bülent Bakan sözlükler sanatçılara oluşturuyor. Özellikle sevdiği her sanatçı potansiyel bir sözlük cildi demek. Ama her sözlük, dışarıda tutan ve “içeri” alan bir Kanon ve Kanun’dur biraz…

Bülent Bakan

Che’nin sırt çantasından Latin Amerika pampalarının tozlu kayalarına uzanan haritalar boyamak. İnsanlığın direniş hatırası öncelikle ilgisini çeken ressamın. Her bir güne, haftaya, aya ve yıllara sinmiş başkaldırının harfleri, ezilenlerin sesi.

Bülent Bakan

Yazı hep ilgisini çekiyor Bülent Bakan’ın…

Anında bir lekesine dönen harflerin uçuşması, deftere hızlıca atılan çizik.

Görsel bir hafızaya dönmek için kıvranan fonetik. Göz olmak isteyen bir Alfabe…

Bülent Bakan

Her an büyük paftalara dönüşecek seyir defterleri ressamın. Coğrafyayı evrensel yazgıya bağlayan sözcükler dudaklardan dökülen.

Coğrafya kader mi? Değil elbette…

Bunu biliyoruz…

Hafızayı da!

unnamed

Share Button

Yorumlar kapatıldı.