Art50.net ve GaleriBU’dan PROFILER Sergisi (01-22 Ekim 2016)

Share Button

unnamed-2

GaleriBU, sezon açılış sergisi için Art50.net sanatçılarını ağırlıyor. 1-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek PROFILER adlı sergide, Baysan Yüksel, Eda Emirdağ, Erim Bikkul, Genco Gülan, Karbon, Özge Yağcı, Saliha Yılmaz ve Taşkın Esin’in yapıtları yer alacak.

Küratörlüğünü İpek Yeğinsü’nün üstlendiği sergi, PROFILER sözcüğünün farklı anlamlarından yola çıkar. Yazılım mühendisleri dinamik program analizi yaparken birer PROFILER’a dönüşürken, kriminal alanda etkinlik gösteren PROFILER, bir suçun ardındaki potansiyel şüphelinin demografik özelliklerini tahmin eder. Sanatçı da gerek kendi içsel dinamiklerinin, gerek içinde yaşadığı toplumun bir tür PROFILER’ıdır; her bir yapıtında onu çevreleyen gerçekliğe dair ipuçlarının peşine düşer ve bu gerçekliğin evrileceği bir sonraki aşamanın «profilini» çizer.

Sergide Baysan Yüksel özgür iradeyi ve ikilemleri sorgulayan resimleriyle; Eda Emirdağ topluma ayna tutan video ve fotoğraflarıyla; Erim Bikkul kesme kağıt katmanlarıyla inşa ettiği figürlerle; Genco Gülan iktidar kavramına ironiyle yaklaşan heykeliyle; Karbon portre kavramını yaşam/ölüm ikiliği üzerinden yorumladığı mekâna özgü yerleştirmesiyle; Özge Yağcı kadınlığa dair toplumsal baskıları ele aldığı asamblajıyla; Saliha Yılmaz farklı kimlikler yaratarak kurguladığı gerçeküstü portreleriyle; Taşkın Esin ise veriler üzerinden olasılık kavramını görselleştiren düzeneğiyle yer alıyor.

 

Artist Talk / 15 Ekim Cumartesi 16.00

Genco Gülan ve Saliha Yılmaz ile Portrenin İronisi

PROFILER sergisi kapsamında Genco Gülan ve Saliha Yılmaz portre kavramına sundukları ironik yaklaşımı tartışacak; bu eksende ürettikleri diğer yapıtlarla ilgili değerli bilgiler verecek.

 

 

 

 

 

 

 

Kapanış Söyleşisi / Ece Dorsay Akustik Performansı 22 Ekim Cumartesi 16.00

PROFILER sergisinde karşımıza gerek kendi üretim süreçlerini belgeleyen, gerek toplumun nabzını tutan ve dünyanın yönelimlerini saptayarak onlara cevap vermeye çalışan sanatçılar çıkıyor. Esra Aliçavuşoğluve Derya NuketÖzer’ de yaşadığımız toplumsal gelişmelerin ışığında Türkiye’de çağdaş sanat ortamının profilini çıkaracak; aldıkları sinyalleri değerlendirerek sanatın geleceğini tartışmaya açacak. Söyleşi bitiminde Ece Dorsay Akustik performans sergileyecek.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.