Lütfiye Bozdağ: Genç Bir sanatçının Arayışları Birim Erol Gaia’nın Aşkı’nı Arıyor

Share Button

sergi-afisi

Birim Erol, Yüksek Lisans derslerim sırasında yeni tanıştığım, sanat üretmekle ile epeyce deneyimleri olan genç bir sanatçı. Yaşı genç olmasına rağmen 10. kişisel sergisini açması deneyiminin bir göstergesi. Resim ve fotoğraf sergilerinin yanı sıra tiyatro yapımları ve senaryo çalışmaları ile sanatın farklı disiplinlerinde de üretimler yapan Birim, bu sergisinde mitolojik konulardan yola çıkarak mitolojik tanrı hikâyelerini konu edindiği resimleriyle ‘’Gaia’nın Aşkı” başlığında oluşturduğu çalışmalarını 20 Ekim-29 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul’unçeşitli mekânlarında izleyicilerle paylaşıyor.

biri

Birim’in sergi için yaptığı 6 mitolojik tanrı imgelemini tanrıların karakterlerine uygun mekân özelliklerini gözeterek 6 farklı mekânda sergilemesi İstanbul sanat ortamında sık rastlanmayan bir sergileme tavrı olarak görülebilir. Butik sergi biçiminde 20 Ekim La Boom’da Tanrı “Demeter” ile ilk açılışı yapılacak sergiyi ikinci mekân ve ikinci açılış 27 Ekim de Any “Hades”, devamında 3 Kasım Finn “Posedion”, 10 Kasım No.19 Dining“Hestia”, 17 Kasım Juno “Hera”’yı sergiliyor ve 24 Kasım kendi stüdyosu olan “Stüdyo Dokuz“ da Tanrı “Zeus” ile finalini yapıyor.

Türkiye sanat ortamında her türlü deneyselliğin önünü açacak sergileri desteklemenin önemli olduğunu düşünüyorum. Birim Erol, dikkatle izlenmesi gereken genç ve fazlasıyla üretken bir sanatçı. Birim’in sergilerini takip ederek genç bir sanatçının arayışlarını, sanat yolculuğunu izleyebiliriz. Sanat da tıpkı felsefe gibi bir yolda olma hali değil midir? Aslolan hedefe varmak değil o esnada katedilen yoldur. Birim’in kendi yolunu bulma arayışı, kendi estetiğini, sanat anlayışını ortaya koyma çabası beni fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Share Button

Yorumlara kapalıdır