Kaybolan Uygarlık, Yusuf Taktak, rh+artproject gallery (19 Kasım – 05 Aralık 2016)

Share Button

yusuf-taktak

YUSUF TAKTAK

rh+artproject gallery’de

Sergi Açılış :  19 Kasım 2016 18:00

Çağdaş resmimizin öncü isimlerinden Yusuf Taktak ‘KAYBOLAN UYGARLIK’başlığı altında topladığı

son dönem çalışmalarıyla 19 Kasım 2016 – 5 Aralık 2016 tarihleri arasında rh+artproject gallery’de

izleyiciyle buluşuyor.

Yusuf Taktak sanatını tanımlarken; “1996’daki sergimden beri zaman kavramını deşmeye çalışıyorum aslında. Bir çeşit mührüm olan bisikletin hem form hem de içerik olarak zamanla çok bağlantısı var.” diyor.

 Doç. Dr. Burcu Pelvanoğlu ise Yusuf Taktak’ın sanatıyla ilgili olarak : “Yusuf Taktak’ın resimlerinde karşımıza çıkan üçgen, dikilitaş, bisiklet gibi “leitmotiv”ler onun yerleştirmeleri, kolajları ve asamblajların da görülür. Onun kolaj, asamblaj ve yerleştirmelerinin ilk denemeleri de sanat tarihimizde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Sanatçının 1984 tarihli bir yerleştirmesi bu anlamda örnek olarak gösterilebilir. Yere serdiği bir tuval üzerine bisikletini yerleştiren Taktak, onlara fon olarak koyduğu tuvalinde de kolaj yöntemiyle bir dikilitaş formuna yer verir. Bu düzenlemenin karşısına yerleştirdiği ışık, mekanı bütünlediği ve yerleştirmeyi bir tiyatro sahnesine çevirdiği gibi, sanatçının resimlerinde kendini açık bir biçimde hissettiren Doğu coğrafyası ışığını da yeniden kurar.“demektedir.

img_6783

Yusuf TAKTAK

Yusuf Taktak 1951 Bolvadin’de doğdu. 1969-70 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’ne girdi. 1974 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Prof. Adnan Çoker Atölyesi’nden mezun oldu.

1974 Avusturya Salzburg Yaz Akademisi Prof. Mario Deliugiu Atölyesi’nde eğitim aldı. 1976 İstanbul Resim Heykel Müzesi’nde çalışmaya başladı.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Prof. Adnan Çoker Atölyesi’nde öğretim görevlisi oldu.

1990 İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nden ayrıldı. 1992 Mimar Sinan Üniversitesi’nden ayrıldı. 1997-98 Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev aldı. 2005 Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi nde çalışmaya başladı.

Share Button

Yorumlara kapalıdır