THE DIONYSIAC JUNGLE OF THE OUTSIDER, Mehmet Özenbaş, Piramid Sanat, (30 Mart – 06 Mayıs 2017)

Share Button

Mehmet Ozenbas. no13. mixed media on canvas, 240x165, 2014

 

Mehmet Özenbaş’ın yeni serisinden oluşan kişisel sergisi, 30 Mart Perşembe günü

Piramid Sanat’ta açılıyor.

Dünya sürekli değiştiği halde hiçbir şey hissetmemek, dönüşümün farkına varamamak… Özenbaş’ın eserlerinin birçok ideolojiyi sentezlemiş, sindirmiş olmasının sebebinin altında yaygın olanın tersine tüm sistemin nasıl işlediğinin farkında olması yatıyor.

Beyoğlu atölyesinde çalışmalarını sürdüren Özenbaş’ınçevre sorunlarına işaret ettiği yeni serisinde kendinizi içinde kaybedeceğiniz DionysiacJungleve doğal olarak getirdiği kaosu hissedeceksiniz.

 

“Özenbaş’ın yapıtlarının bize düşündürdüğü ilk soru “Ben neye bakıyorum?” oluyor. (…) Baktığımız sahne, kendi çapında çarpıcı ve abartılı bir biçimde gerçekçi gözükebilir. Nedir bu? Yoğun ve vahşi bir “cangıl”ın ortasında mıyım? Peki o zaman kuş seslerini neden duymuyorum? Kaplan nerde?(…) Birçoğu, geçici bir algı içinde sonsuzluğun eviymiş gibi, sessiz ve zamanaşırı bir doğa tasviri olarak okunabilir. Bu hiçbir maksatla bir süsleme parçası olmayan özgür bir ülkenin evi… Başka bir algı şekliyle de soyut sanatın Amerikalı kahramanı Jackson Pollock’ın resimleriyle olan organik bağ ve paralellik de kaçınılmaz bir şekilde hissediliyor. Ama bana güvenin, bu asla Pollock’ın bir taklidi olduğu anlamına gelmiyor. (…)Öte yandan her ne kadar şaşırtıcı gelebilse de, bu yapıtlar beni AnselmKiefer hakkında da düşünmeye itiyor. Ortaya çıkan bu ‘durum’ bir hayli ilginç. ”  –Bedri Baykam

TheDionysiacJungle Of TheOutsider, 6 Mayıs tarihine kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

____________________

Detaylı bilgi için:

  1. +90 (212) 2973121
Share Button

Yorumlara kapalıdır