Soma, Çiler Belen, Kadıköy Belediyesi, Gençlik Sanat Merkezi (13 Mayıs 2017)

Share Button

Davetiye

Kadıköy Belediyesi, Gençlik Sanat Merkezi’nde, Çiler Belen’in Soma’da hayatını kaybetmiş maden işçilerine adanmış bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

13 Mayıs 2017 Cumartesi günü, tam da hafızalarda “Soma Faciası” olarak yerleşmiş bulunan, 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazanın 3. yıldönümü. 13 Mayıs 2014’te gerçekleşen faciada 800’e yakın işçi o sırada madendeydi ve 301 işçi hayatını kaybetti. Bu olay Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak anılıyor. Bu facia ayrıca dünyada da 21. yüzyılın en büyük faciası olarak litaratüre geçti.

Sanat hayatında, doğaya yakından bakarak soyut sanata ve yerleştirme yöntemlerine geçiş yapmış olan ÇilerBelen’in ilgi alanında “Taş” çok özel bir yer tutmaktadır. İki binli yılların başından bu yana, “Taş”, “Tektaş”, “Tekrar Taş”, olmak üzere üç ayrı sergiyle sanat alanına taşınmış olan işlerin başlangıcında en doğal haliyle ve soyutlamalarıyla ‘taş’ yer almıştır. “Soma” sergisini çok özel yapan ise, sanatçının toplumu sarsan bir felaketi, sanatçı duyarlığıyla ele alıp hayatını kaybeden her bir birey için farklı ve ayrı bir kömür parçasını şahsileştirmesi olmuştur. 23×23 cm’lik boyutlara sahip siyah kartonlar üzerine siyahla çalışılmış kömür parçalarının her biri, sol elde modellik yaparken, yapım sürecinde her bir bireye kömürde can verme hissiyle subliminal bir sürece dönüşmüştür. Hayatını kaybetmiş 301 işçiyi temsil eden 301 parça iş, mekan yerleştirmesiyle de hayatlarını kaybettikleri madene, metaforik bir göndermede bulunuyor.

Sergi Küratörü: Mahmut Nüvit
Sergi Yapımı: Sanat365

Share Button

Yorumlara kapalıdır