Oyun Bitti! Bir Gezi Tanıklığı, Tülin Onat, Piramid Sanat, (12 Eylül – 29 Ekim 2017)

Share Button

Tulin Onat. 31. Tual uzerine kolaj, 40x40 cm, 2017.jpg

PİRAMİD SANAT

 OYUN BİTTİ!

Bir Gezi Tanıklığı

Tülin Onat

Küratör: Sinan Eren Erk

12 Eylül – 29 Ekim 2017

Açılış: 12 Eylül, Salı 18:00-21:00

Tülin Onat’ın yeni serisinden oluşan kişisel sergisi, 12 Eylül Salı günü

Piramid Sanat’ta açılıyor.

Gezi Direnişi başladığı ilk günden itibaren milyonlarca insanın hayatı sonsuza dek değiştirdi. Taksim Gezi Parkı’nda başlayarak tüm ülkeye yayılan ve izleri günümüzde hala devam eden direniş, yakın Türkiye tarihinin en önemli olaylarından biri olmasının yanı sıra, dünya tarihinde de eşine az rastlanır bir kitlesel protesto olma özelliğini taşıyor.

Protestolar sırasında Gezi’de ve meydanda bizzat bulunmuş isimlerden biri olan Tülin Onat, 2013 yılından itibaren yaşadıklarını ve o dönemdeki tanıklığını OYUN BİTTİ! Bir Gezi Tanıklığı sergisi ile izleyiciyle buluşturuyor. Küratörlüğünü Sinan Eren Erk’in üstlendiği sergi, Tülin Onat’ın gözünden öncesi ve sonrasıyla, sürece dair yeni bir okumaya imkan veriyor.

“Sanatçı, kişisel tarihindeki bu önemli yol ayrımında yalnızca bireysel değil, aynı zamanda toplumsal bir nefes alma alanı yaratır ve ardından bu alanın nasıl giderek küçüldüğünü ve nefes almanın nasıl giderek daha da zorlaştığını tuvaller üzerinden izleyicisine sunar. Böylece resmin alışılagelmiş algısını kırarak izleyicinin kendi kapana kısılmışlığını, çaresizliğini ve telaşını ona geri yansıtır. Orada sanatı, umudun hala var olduğunu göstermek adına Pandora’nın kutusu gibi kullanır. Çünkü “ölümü gösterip vereme razı eden” bir düzenin karşısında durmanın en etkili yolu budur.” –Sinan Eren Erk

Onat’ın, hem içerik, hem de teknik olarak seneler üzerinden oluşturduğu resimlerinden çok farklı ve yeni bir çıkışını göreceğiniz sergi, 29 Ekim tarihine kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

 

Share Button

Yorumlara kapalıdır