Béla Tarr İstanbul’a geliyor!

Share Button

Bela Tarr_Torino Horse

Bu yıl 5. yaşını kutlamaya hazırlanan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, 17 Kasım’da başlıyor! Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak festivalin bu yılki onur konuğu ise, yaşayan en önemli yönetmenlerden Macar ustaBéla Tarrolacak. 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin adına özel bir retrospektifle ağırlayacağı Tarr ayrıca, festivale özel bir masterclass da verecek.

 

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneğiile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm BakanlığıSinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 5. yaşını kutlamaya hazırlanıyor.  17-26 Kasım 2017 tarihleri arasındagerçekleşecek ve Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak festivalin onur konuğu ise, Macar sinemacıBéla Tarrolacak.

 

1979’da yönettiği “Családi tüzfészek / Family Nest”ten başlayarak “Kárhozat / Damnation” (1988), bir çok sahnesini gerçek zamanlı çektiği, yedi buçuk saat süren “Sátántangó” (1994), “Werckmeister harmóniák / Werckmeister Harmonies” (2000), “A londoni férfi / The Man from London” (2007) ve sinemaya veda filmi “A torinoi lo / The Turin Horse”a (2011) dek onlarca başyapıt üretmiş Béla Tarr, hiçlik, var oluş, yok oluş temalarından vazgeçmeyen sinemasıyla yaşayan en önemli yönetmenler arasında yer alıyor. Uzun plan sekansları, László Krasznahorkai elinden çıkma senaryoları, Mihaly Vig imzalı eşsiz müzikleri, Erika Bók, János Derzsi gibi fetiş oyuncuları ve neredeyse her filminde kendisi ile birlikte yönetmen koltuğuna oturan eşi Ágnes Hranitzky’den aldığı destekle çektiği her film eleştirmenlerce başyapıt sayılan Tarr, yapıtları ve yaklaşımıyla Gus Van Sant’tan Jim Jarmusch’a, pek çok çağdaş bağımsız sinemacıyı da etkilemiş bir yönetmen.

 

Bu yıl Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin bir retrospektifle ağırlayacağı Béla Tarr, festival tarihlerinde İstanbul’da olacak ve festivale özel bir masterclass verecek.

 

Bosphorus Film Lab başvurular devam ediyor!

  1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin TRT’nin kurumsal iş ortaklığı ile hayata geçireceği Bosphorus Film Lab’e başvurular ise bogazicifilmfestivali.com adresinde devamediyor. Türkiye sinemasında filmlerin gelişmesine katkısağlamak, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destekoluşturmak amacıyla yola çıkan Bosphorus Film Lab, ortak yapım, pitching ve finansal plan hazırlama konularında yerli film projeleri için yeni bir buluşma noktası yaratacak.

 

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasımtarihleri arasında İstanbul’dagerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Programın 2 Kasım’da açıklanacağı festivalin biletleri ise aynı gün mobilet.com’da satışa sunulacak.

 

 

  1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali

17-26 Kasım 2017

Sinemalar: Atlas Sineması (Beyoğlu), Beyoğlu Sineması (Beyoğlu), Kadıköy Sineması (Kadıköy)

Biletler:5 TL – 2 Kasım 2017 tarihinden itibaren mobilet.com’da

 

Festivalle ilgili detaylı bilgi için:bogazicifilmfestivali.com

 

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/bogazicifilmfes

instagram.com/bogazicifilmfest

Share Button

Yorumlara kapalıdır