Belmin Pilevneli,“Aşık mısın?” “AreYou In Love?”, Galeri/Miz, 19 Aralık 2017 – 17 Ocak 2018 ,

Share Button

Galeri/Miz, genç kuşak sanatçılarından olan Belmin Pilevneli’nin sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının aşk ve mahremiyeti yansıtan işleri, şiirler ile ilerliyor. Gofraj baskı, gravür, suluboya, lazer kesim, vektör çizim,  kurşun ve kuru boya gibi teknikler kullanan Pilevneli’nin esas malzemesi kağıttır. Gofrajile sadece kağıda boyut vererek yaptığı işler saflığı ve mesafeyi temsil eder.

Serginin temasını oluşturan “aşk” bir noktada aslında varoluş sebebimizdir.Yüzyıllardır insanlığın sahip olduğu ortak bir histir. Herkesin farklı bir şekilde deneyimlediği ama eninde sonunda aynı hisleri bir şekilde yaşattıran, ağlatan, ama güldüren, hatta heyecanlandıran tuhaf bir duygudur. Bu soyut kavram, sanatçı Belmin Pilevneli’nin“Aşık mısın?” başlıklı ilk solo sergisinde kendi perspektifinden mısralara ve görsellere  dönüşür.

Sanatçı, zaman zaman geçmişte yaşanmış, şiirlere dönüşmüş aşklara 2017 yılında yaşamakta olan bir insan bakış açısı ile gönderme yaparken, onların günümüzdeki ‘aşk’tan, ne kadar farklı ifade edildiğini, ama bir o kadar da benzerliklerin bulunduğuna dikkat çekerek izleyiciye empati kurdurmayı amaçlar. Kullandığı  klasik tekniklerle teknolojinin bizlere sunduğu çağdaş method ve teknikleri harmanlayarak aşkı yaşama ve ifade etme biçimlerinin her geçen gün değiştiğini, hatta hissedilen bazı duygular aynı kalsa da, sanki onların bile dijitalleşip hızlı tüketilen oyunlara dönüştüğünü vurgulamak ister, sessizce.

19 Aralık 2017 – 17 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi, Galeri/Miz’de görülebilir.

Belmin Plevneli-Sevdiğimi Kaybettiğimde-Kırmızı-60x42-cm-Gofraj-2016.

Belmin Plevneli-Sevdiğimi Kaybettiğimde-Kırmızı-60×42-cm-Gofraj-2016.

Belmin  Pilevneli

Belmin Pilevneli 1990, İstanbul doğumludur. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım ve LondonCollege of Communication (UAL), yüksek lisans, İlüstrasyon ve Görsel Medya mezunudur. Londra’daki eğitiminden önce, bir süre İstanbul’da grafik tasarımcı olarak çalışmıştır. Kariyerine biraz farklı bir yön verdiği bu yeni şehirde Made in ArtsLondon, Creative Debuts, Chrom-Art gibi sanat kurumları tarafından ‘LondonIllustrationFair 2016’, ‘First Thursdays – UAL Takeover, 2017 ’, ‘Tribe 17 – International Art Fest’ gibi fuar ve sergilerde temsil edilmiştir. Yakın dönemde gönüllü olarak çalıştığı House of Illustration ve UCLH (UniversityCollegeLondonHospital işbirliği ile gerçekleştirilen  ‘LostandFound’ sergisinde işlerini sergilenmiştir. Sergilerin dışında bir çok ödül alan ve İskoçya, Dundee’de ‘DareTo Be Digital 2016’ Yarışması’nda finalist olan ‘Tacenda’ isimli bir oyunun resimlerini yapmıştır. 2017’de Aleksandra Mir’inModern Art Oxford’da ‘Space Tapestry: Earth Observation& Human Spaceflight’ ve Tate Liverpool’da ‘Space Tapestry: FarawayMissions’ sergileri için ona asistanlık yapmıştır.Istanbul’da da bazı grup sergilerine katılmıştır. 2002 ‘de Erol Eti Sanat Galerisi’nde ailesi ile ‘Pilevneliler’, 2009’da Basın Müzesi, 2014’de FASS Art Gallery’de ‘Sparks, Sofa Hotel – HallArts’da ‘Mindscapes’ ve artnivo.com’un ‘InTransition’ isimli online sergisinde, 2017 yılında ise PG Art Gallery ile FMV Galeri Işık’da ‘Ah!’ sergisinde işleri yer almıştır.

Galeri / Miz

Çağdaş sanat için bir platform olma hedefiyle açılan Galeri / Miz, 19 Ekim 2011 tarihinde İstanbul Teşvikiye’de açıldı. Çağdaş Türk sanatının yanı sıra uluslararası sanatı da sergilemeyi mekân politikası olarak belirleyen Galeri / Miz, yerleşik sanatçılar için olduğu kadar genç sanatçılar için de bir mekân olma özelliği taşıyor. Çağdaş ve modern sanatı sergilemenin dışında alanlarında seçkin konukların katıldığı söyleşi programları ve güncel sanat konularında hazırladığı seminer programlarıyla İstanbul kültür ortamında yerini alıyor. Galeri / Miz, tüm kültür kurumlarıyla işbirliğine açık olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyor.

info@galerimiz.com

www.galerimiz.com

https://twitter.com/Galerimiz

 

 

 

Share Button

Yorumlar kapatıldı.