Yücel Dönmez Sergisi, Türker Art Galeri, 7 Aralık 2017- 7 Ocak 2018

Share Button
YD1

Yücel Dönmez

Türker  Art Galeri’deki sergide, Dönmez’in heykel çalışmaları da yer alıyor.

Sanat çalışmalarını Amerika’nın Chicago kenti ve İstanbul’da yapan Yücel Dönmez, yeni sergisinde özel çalışmalarını ve ilk kez görsel sanatlarda bir ilk sayılan, poliüretan heykellerini sergiliyor.

Poliüretan levhalar üzerine yaptığı resimlerini daha sonra heykel formunda çalışan sanatçı, resmini heykele  çeviren bir sanatçı olarak ta anılacak. Dönmez, İstanbul metro istasyonları ile Anadolu Adalet sarayına koyduğu büyük çalışmaları ile de biliniyor.

Dünyada kar üzerine resim yapan ilk sanatçı olarak tanınan Yücel Dönmez, resim çalışmalarını da kendi geliştirmiş olduğu teknik ve üslubu ile gerçekleştirmektedir. Prof. İsmail Tunalı’nın, “Ulusal ressamımız” diye nitelendirdiği sanatçı, görsel sanatlar dünyasında  birçok  ilkleri ile bilinmektedir.

Yücel Dönmez

Yücel Dönmez

Görsel sanatlarda kendi felsefesini  kurarak, yenilikler peşinde koşan Dönmez, “Eğer bir sanatçı kendini yenileyemiyorsa, geleceğe de yansıyamaz, zamanla unutulabilir. Gerçek sanatçı sürekli yenilikler ile barışık olur ve günün koşullarına göre de kendi felsefesini kurarak üretir. Benim bu açıdan Land Art, Protest Art ve Dijital Art dönemlerimde gerçekleştirmiş olduğum çalışmalarım bugün uluslar arası platformlarda da takip ediliyor.  İstanbul’da kamusal alanlara koymuş olduğum çalışmalarım ile de kamusal alanları paylaşan insanlara sanat imajını hissettirerek bir hizmet üstlendiğimi düşünüyorum. Yaptığım sanatım kendime aittir ve dünyada birçok ünlü sanatçıyı da etkilediğim  bilinmektedir. Amacım ülkemde de sağlam bir sanat piyasası ve gerçek sanat anlayışının yerleşmesidir. Fakat bu konuda birçok sanatçı gibi rahatsızlığım vardır çünkü ülkemde  sanat değil, sanatçıya yapılan reklam önem kazanıyor. Bu durumda ise, gerçek sanatçı zaman kaybediyor fakat gerçek sanatçı ne olursa olsun bir gün hak ettiği değeri mutlaka buluyor ve bulacaktır da…

Yücel Dönmez

Yücel Dönmez

9 Kasım 2017 tarihinde Londra’da 508 Kıngs Road galeride açılan 3 kişilik sergide, çalışmalarım İngiltere’nin  ünlü sanat uzmanlarınca ilginç bulundu ve bundan sonra Londra sanat piyasasında da bana yardımcı olacaklarını belirttiler. Londra yapılanmam ile, Chicago, London, İstanbul  üçgeninden  dünya sanat platformuna mesajlarımı vereceğim.” dedi.

Teşvikiye’de Türker Art galeride  açılacak olan sergi, 7 Aralık 2017- 7 Ocak 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Serginin küratörlüğünü Günsel İnal  üstlendi.

TÜRKER ART GALERİ

Şakayık Sok. Ful Apt. No. 43 D.2 TEŞVİKİYE-İSTANBUL

0 (212) 296 5325

 

 

 

Share Button

Yorumlar kapatıldı.