“ORGANİK”, Alev Araslı, Galeri FE, (15 Mart – 7 Nisan 2018)

Share Button

FullSizeRender

20 yıllık sanat serüveninde; yurt içi ve yurtdışı sergilere , festivallere, bienallere ve sempozyumlara katılan, ödüllü sanatçı Alev Araslı’nın “ORGANİK” adlı üçüncü kişisel sergisi 15 Mart – 7 Nisan 2018 tarihleri arasında Galeri FE’de sanatseverlerle buluşuyor.

Araslı sergisinde, porselenin narin ama güçlü yapısını; ışık ve ahşap dışında bakır, altın ve platin gibi değerli metallerle birleştiriyor. Bone China’nın ışık geçirgenliğini kullanarak tasarladığı lightbox’ların herbirinde ayrı bir hikaye anlatıyor.

“Kendini tabiattan soyutlamış metropol insanı farkına varmadan ruhunun derinliklerinde; ormanın yeşilini, toprağın kahverengisini, kumun  sarısını, denizin ve gökyüzünün mavisini arar.  Geceleri gökdelenlerden ve şehir ışıklarından göremediği yıldızlara hasret duyar.

Doğadaki canlı ve cansız tüm varlıkların ruhu olduğuna inanan Animizim  felsefesine göre, insan ruhu ağaçların, dağların ve denizin ruhuna kavuşmak ister. Yaşam alanlarındaki yapay havuzlarla, yol kenarındaki çiçek düzenlemeleriyle ve balkonlarında yetiştirdikleri bitkilerle yetiremeyen bu naif ruhlar kendilerine doğanın bir parçası olduklarını hatırlatan organik bir umudun peşine düşerler.” diyerek sergisini anlatan ve eserleri koleksiyonlarda bulunan Alev Araslı, halen çalışmalarını Beyoğlu Tünel’de bulunan atölyesinde sürdürmektedir.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.