Sinan Eren Erk: Yavaş Yavaş Yaşama Döner Gibi, UPSD Galeri, (18 Nisan – 19 Mayıs 2018)

Share Button

 

IMG_3251 copy

Yavaş Yavaş Yaşama Döner Gibi sergisi, Dünya Sanat Günü etkinlikleri çerçevesinde, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ve Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) desteği ile gerçekleştiriliyor.

Yaşama dönüş kavramını 19 sanatçının gözünden pratik ve düşünsel boyutlarda ele alan sergi Sinan Eren Erk küratörlüğünde 18 Nisan Çarşamba günü, UPSD Galeri’de açıldı.

IMG_3245 copy

Temelini Beethoven’ın 110 opus numaralı 31. piyano sonatında yazdığı bir nottan alan sergiyi küratör Sinan Eren Erk “Çağdaş sanat kavramı ise günümüzde tartışılmaya ve üzerinde çalışılmaya devam eden bir alan yaratmaktadır. Fakat sanatın ontolojik temellerinden olan özgür düşünceye dayalı deneysellik, sorgulama ve yeri geldiğinde ardılını yeri geldiğinde karşıtını kendi içinden çıkartabilme durumu, ne yazık ki çeşitli nedenlerle kısıtlanmaktadır.

Bu durumun önüne geçmenin ve yurt içindeki çağdaş sanata dair umudun halen var olduğunu anlatmaya başlamanın yolunun, genç sanatçıların kısıtlardan bağımsız şekilde, hatta sınırlara karşı çıktıkları büyük bir bulutsuzluk özlemiş içinde, özgürce ortaya çıkardıkları eserlerin sergileneceği, onların kendi umutlarını ifade ederken, içgüdülerinden ve iç seslerinden başka bir şeye odaklanmamalarını sağlayacak bir alan yaratmaktan geçtiğine inanıyorum.

IMG_3319 copy

Serginin temeli de sanatın hiçbir sınıra sığamadığı ve yaşamın her defasında yepyeni bir biçimde ortaya çıkacağı gerçeğine dayanıyor. Sergideki tüm sanatçılar kendi evrenlerinin, sergi alanına açılan kapılarını aralık bırakarak, izleyiciyi mekânı yaşam, insan, sonsuzluk ve kaostan oluşan bir döngüde sessizce bekliyorlar.” şeklinde ifade ediyor. 18 Nisan’da açılan sergi 19 Mayıs 2018 tarihine kadar UPSD Galeri’de gezilebilir.

Sergiye katılan sanatçılar: Gülden Ataman, Melis Coşkun Başay, Enes Erduğan, Buse Kızılırmak, Zafer Malkoç, Aslıhan Mumcu, Serdar Oruç, Emrah Önal, Mustafa Sönmez, Selin Yağmur Sönmez, İpek Şenel, Nagehan Tabak, Merve Turan, Nilüfer Üstüner, Berkay Yaşar, Aras Yazıcı, Merve Yılmaz, Mahpeyker Yönsel, İbrahim Yüzlü.

IMG_3706 copy

Yer: UPSD Galeri
Tarih: 18 Nisan – 19 Mayıs 2018
Adres: Maçka Demokrasi Parkı Sanatçı İşlikleri (Şişli Evlendirme Dairesi yanı) Şişli / İstanbul

IMG_3727 copy

Share Button

Yorumlar kapatıldı.