Ressam ve Akademisyen Erol Özden vefat etti.

Share Button

Erol Özden

Üniversitelerde öğretim üyesi olarak görev yapmış, sanat eğitimcisi kimliğinin yanı sıra sanatçı olarak da Çağdaş Türk Sanatına değerli katkılarda bulunmuş Prof. Dr. Erol Özden öğretmenimizin vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Erol Özden’i rahmetle anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Erol Özden

Prof. Dr. Erol ÖZDEN,1943 Samsun, Havza’da doğdu. 1960 İstanbul Çapa İlköğretmen Okulu Resim – Müzik Seminerini bitirdi. 1964 Ankara Gazi Üniversitesi (Gazi Eğitim Enstitüsü) Resim – İş Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Devlet Resim ve Heykel Sergisine iki eserle katıldı. 1977 yılına kadar yurdumuzun çeşitli il ve ilçelerindeki ortaöğretim kurumlarında Resim – İş Öğretmeni olarak çalıştı. 1978 İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’ne ve ardından, 1980 İstanbul Atatürk Yüksek Öğretmen Okulu Resim – İş Bölümü öğretmenliğine atandı. 1982’de Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim – İş Eğitimi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1998 yılında “Grafik Tasarım” alanında “Profesör” unvanı aldı. 1998 – 2010 yıllarında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim – İş Eğitimi Anasanat/Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanlığı ve AİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. 2010 – 2012 yılları arasında İstanbul Özel Yeni Yüzyıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu kadrosunda iki yıl çalıştı. Yurtiçinde birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı ve ödüllere layık görüldü.

Erol Özden, sanatsal çalışmalarına Bolu’da bulunan özel atölyesinde devam etmekteydi.

(Kaynak:http://www.isikun.edu.tr/web/439-10387-1-1/isik_universitesi/isik_universitesi/etkinlikler/erol_ozden_resim_sergisi_isik_universitesi_galeri_isik_silede#gallery[photos]/5/)

Share Button

Yorumlar kapatıldı.