Bilsart Ocak 2019 Sergi Programı | Okay Özkan & Mehmet Öğüt

Share Button

Mehmet Öğüt, Grejuva, 2018, Video enstalasyon, dış budak ağaç dilimi, te...

OKAY ÖZKAN

TAŞLAR

03 Ocak – 15 Ocak, 2019

Sanat Konuşmaları: Okay Özkan & Burak Delier

03/01/2019

Bilsart 03 Ocak – 15 Ocak tarihleri arasında Okay Özkan’ın ‘Taşlar’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Okay Özkan’ın video yerleştirme çalışmasından alıyor.

Taşlar, ilk olarak 2014 yılında Den Haag Kraliyet Akademisi’nde yaptığım ve halen devam eden bir çalışma. Den Haag’a gittiğimde genel olarak İstanbul sokaklarına kıyasla “steril” sokaklarla karşılaştım. Bu steril ve düzenli şehirde karşınıza nadiren çıkacak “düzene ait olmayan” birçok şey size ilginç gelebiliyor.

Şehirde dolaşırken karşıma çıkan üç tane taşı alıp üzerlerine düşünmeye başlamam Taşlar isimli çalışmanın başlangıcı oldu. Taşları avucumda tutarken daha iyi nasıl kavranacağını düşündüm; örnek vermek gerekirse yerden atmak için bir taş aldığımızda farkında olmadan, milisaniyeler içinde, onu daha iyi kavrayacak bir nokta ararız. Buradan yola çıkarak “kavramak” anahtar kelimesi ve “daha iyi nasıl tutarım” sorusu bu çalışmayı şekillendirdi. Taşlar çalışmasındaki videolarda, taşları avucumda daha iyi kavrayabilmek için döndürüp duruyorum. Ayrıca videodaki taşlar da kaide üzerinde sergileniyor; tabi her taş alındığı yere dair anlamları beraberinde getiriyor. Örnek vermek gerekirse Okmeydanı’ından ya da Şanzelize Caddesi’nden alınan taşların kodlarını birbirinden farklı okuruz.

MEHMET ÖĞÜT

GREJUVA

17 Ocak – 29 Ocak, 2019

Sanat Konuşmaları: Mehmet Öğüt & Emre Zeytinoğlu

17/01/2019

Bilsart 17 Ocak – 29 Ocak tarihleri arasında Mehmet Öğüt’ün ‘Grejuva’ isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, ismini Mehmet Öğüt’ün video yerleştirme çalışmasından alıyor.

Grejuva, suyun üzerinde yanan, sönmeyen ateş anlamına gelmektedir. Rum ateşi olarakta bilinir. Çalışma temelinde ateş yer almaktadır. Antik Yunan Felsefesinde Herakleitos’un, tüm bu unsurlar temelinde arkhe’yi (temel maddeyi) “ateş” olarak tariflediği ve ona göre, ateşin varlığın ilk temeli ve içinde bütün karşıtlıkları eriten bir birlik olduğu görülür. Ateş 400.000 yıl kadar önce, Homo Sapiens öncesinde insanlık tarafından kontrol altına alınmaya başlanmıştır.

Yaşam, daimi bir akıştır; Herakleitos “Panta Rhei” (her şey akar) demiştir. Hegel de, her şeyin daimi bir akış halinde olduğunu belirterek “Mücadelenin her şeyin atasıdır” sözü ile bu daimi akışı diyalektik düşünce yapısını temellendirmek için örneklendirmiştir. Henri Bergson da evrimin daimi bir akış ve değişim süreci olduğunu belirtirken, bu öncüllerden hareket ediyordu.

Grejuva, bu temeller üzerinden, insanın doğayla çatışma halinde oluşunu görselleştiriyor. Suyu ateşi söndüren element olarak kabul ederken, doğa kendi kuralları çerçevesinde tam tersini yapabiliyor. Neft, sülfür ve zift karışımı ile elde edildiği düşünülen bu kimyasal tepkime doğayı kontrol ettiğini düşünen bizlere, doğanın karşısında aslında ne kadar aciz olduğumuzu hatırlatır niteliktedir. Doğa izlerini kendi normlarıyla oluşturur, çalışma bir müdahale etme halinden ziyade, bir tanıklık duruşuna sahiptir.

 

BİLSART Hakkında

Bilsar, yıllardır güncel sanat alanında destek verdiği projelere bir yenisini ekledi. Sanatçılara video işlerini sergilemek için yeni bir alan yaratmak ve sanatseverleri bir araya getirmek amacıyla, ofis binasının garajını kâr amacı gütmeyen ve video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürdü. Ocak 2018 itibariyle video sanatının güncel örneklerini, 15 günde bir değişen bir programla sunan Bilsart, yine bu alana odaklanan bir kütüphaneyi de kullanıma açtı.

Bu dinamik sergi programı dâhilinde koleksiyoner seçkilerine, küratöryel projelere, workshop ve panellere yer verecek olan Bilsart, aynı zamanda sanatçı, küratör ve koleksiyoner konuşmalarına da ev sahipliği yapıyor olacak.

Bilsart’ın kâr amacı gütmeyen bu sanat mekânının ajandasında yer alan bir diğer önemli etkinlik ise genç sanatçılara görünürlük sağlayabilmek adına yapacağı açık çağrılar.

 

Sergi programları ve etkinliklerimizden haberdar olmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi ve bültenimize abone olmayı unutmayın!

www.instagram.com/bilsartistanbul

www.facebook.com/bilsartistanbul

E-Bültene Üye Ol!

 

Bilsart                                                                                                

Evliya Çelebi Mah, Kıblelizade Sk.

No:5/A 34430 Beyoğlu/İstanbul

Salı – Cumartesi

10.00 – 18.00

 

bilsart@bilsar.com

www.bilsart.com

Bilsart | Bilsar’ın kâr amacı gözetmeyen bir sanat girişimidir.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.