“DOĞANIN RİTMİ” DEVRİM ERBİL RETROSPEKTİFİ

Share Button

devrim-erbil-046new-rgb,large.1487248035

“DOĞANIN RİTMİ”

DEVRİM ERBİL RETROSPEKTİFİ

 

Küratör: Erkan DOĞANAY

4 Ocak – 25 Şubat 2019

Açılış: 4 Ocak Cuma (18.00)

Kazlıçeşme Sanat Galerisi büyük bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Doğanın Ritmi / Devrim Erbil Retrospektifi başlıklı bir seçki ile sanatçının altmış yıllık sanat serüveni sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Devrim Erbil, klasik batı sanatı ile doğu sanatını sentezleyerek, özellikle minyatür ve hat gibi alanlardan etkilenerek kendine has yeni bir anlatım dili geliştirmiş oldukça önemli sanatçılarımızdandır. Bu coğrafyaya özgü bir sanat anlayışı ortaya koyarak çalışmalarını üretti ve bugün bu çalışmaları bütün dünyada kabul gördü. Çizgi ve lekelerle oluşturmuş olduğu kompozisyonları incelediğimiz vakit, Nakkaş Osman’ın El Fatihnâmesi, Matrakçı Nasuh’un çizimlerini, Evliya Çelebi’nin betimlemelerini, Türk İslâm Eserleri Müzesi’nde sergilenen eserlerin izlerini görürsünüz. Devrim Erbil, bu toprakların anlatımlarını çalışmalarında merkeze alırken, bu coğrafyanın kültür katmanlarını da inşa ettiğine tanık oluruz.

Sanatçının ayrıca ele aldığı İstanbul çalışmalarına ise yaşadığımız bu şehrin şiirsel yorumları olarak bakabiliriz.

Türk Resmi’nin yaşayan en önemli isimlerinden Devrim Erbil Retrospektifinde, sanatçının ilk dönem çalışmalarına son yıllarda üretmiş olduğu “iki bakışlar” çalışmalarından bir seçkide eşlik edecek.

Sergide sanatçının çalışma aşamaları ve üretim yöntemleri çeşitli malzeme teknikleri kullanarak üretmiş olduğu bölümler üzerinden incelenebilecek. Devrim Erbil’in hayatı ve sanatının anlatılacağı sergide sanatçıyı yakından tanımak isteyenler için bir belgesel hazırlandı ve o belgesel sergi süresince gösterilecek.

Özgün Baskı, Halı, Vitray, Seramik, Marküteri, Batik ve Resimlerinden oluşan bölümler açıklayıcı bilgiler eşliğinde sanatçının gerek sanatçılığı gerekse akademisyenliğine ayrı bir perspektiften bakılmasını sağlayacak.

Zeytinburnu Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nde, 25 Şubat tarihine kadar Türk Sanatı’nda bir kilometre taşı olan Devrim Erbil’in yaşamı ve sanatından izler görülebilecek.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.