Daric Gill: Doğru Sanat Galerisi Seçmek : Ne Tür Galeriler Mevcut? (Çev.: İpek Uzun)

Share Button

iu 1

Daric Gill: Doğru Sanat Galerisi Seçmek : Ne Tür Galeriler Mevcut?

Çeviri: İpek Uzun

Doğru Sanat Galerisi Seçmek : Ne Tür Galeriler Mevcut?

Sanat Galerisi Çeşitleri: Hangisi Sizin İçin Uygun?

Doğru galeriyi seçmek ilişki için partner seçmek gibidir.Sizin isteklerinizi karşılayabilecek bir eşleşme hayati öneme sahiptir.Hayatta olduğu gibi ilişkilerde de her şeye cevap veren tek bir tip bulunmaz. Her sanatçının kendi ihtiyaçları vardır.Bu makale kuşkusuz galeri türlerinin geniş bir genellemesi olsa da, yıllarca kişisel deneyim, profesyonel yorumlamalar ve en yaygın galeri türleriyle ilgili kabul görmüş terimler kullanıyorum.Bu makalenin amacı, fiziksel galeri modellerinin ana türlerine biraz açıklık getirmek isteyenler için bir dalış noktası sağlamaktır. Bu aynı zamanda eşlik eden 2 bölümlük bir makalede birinci bölüm olarak da ortaya çıkıyor.“Yaklaşan Galeri Önerileri” adlı kardeş makale de burada bulunabilir ya da daha fazla bilgiyi aşağıda da bulabilirsiniz.

Types of Galleries

Giriş

Bugünlerde, sanatçıların işlerini satışa sunabilecekleri birçok platformu var.Bu makalede galeri türleri arasındaki temel farklılıkları ana hatlarıyla açıklayacağım, ayrıca her seçeneğin bazı artılarını ve eksilerini de belirteceğim.Sanat dünyasının çoğunda olduğu gibi, tamamen katı bir şekilde çerçevelemek çok zordur.Gerçek dünyadaki birçok galeri türü arasında çok fazla çakışma olmasını beklemelisiniz. Umarım aşağıdaki açıklama ve veri grafiği, daha zor tanımların bir kısmının daha rahat anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Elbette her ikimiz de bu terimlerin doğal akıcılığını kabul etmeliyiz.

Types of Galleries

Ticari, Konsinye ve 1. Sınıf Galeri

Ticari Galeri

Yalnızca sanat eserleri sergileme ve satışından elde edilen gelirle profesyonelce işletilen bir işletmedir.Yeni yetme, kariyerinin ortasında olan ve kariyerinin sonunda olan sanatçılarından (birkaç istisna dışında) çeşitli sanatçılara yöneliktir.Genellikle, bu tür galeri, sanatçılar konusunda  oldukça seçicidir.Çoğunlukla sanatçılar ve sanatçıların eserlerinin  dikkatle pazarlandığı ve koleksiyonerlere sunulduğu  galeriler arasında ortaklık kurulur.“Sanatçı temsili” olarak adlandırılan bu anlaşma, sanatçının eserlerinin yalnızca galeride değil aynı zamanda şehir çapında, eyalet çapında veya belirlenmiş bir bölgede de tanıtılmasını gerektirebilir.Geçmişte Ticari Galeri sadece bir avuç “istikrarlı” (şimdilerle kullanılmamasını tercih ettiğim bir terim) sanatçıyı dikkatle seçiyordu.Bu strateji internetten eserlerin satılma potansiyelinin artmasıyla birlikte azalmıştır.Genellikle, müşterileri takip etmeye ve güvenceye almaya, kaliteli sergi alanlarında gösterileri teşvik etmeye, sanatçının çalışmaları hakkında bilgi sahibi olma, tutarlı sergiler yapma, satış uygulamalarında eğitim alma, galeri sigortası taşıma ve sanat / para alışverişi yapma konularında bilgi sahibi olan acentelere sahiptirler.Bu hizmetler için galerinin komisyon oranı satış fiyatının 20%-60%’ı olabilir. Saygın bir galerinin 50%  komisyon oranına sahip olması nadir değildir.

Types of Galleries

  1. Sınıf Galeri

Sınırlı sayıda veya tarihsel öneme sahip sanatçıların eserlerinin tekrar satıldığı çok yüksek kaliteli bir ticari galeri veya müzedir.Komisyon oranları, satış fiyatları, müşteri listeleri, sergi ortaklıkları, misafir sorumluları ve kurum içi sanatçılar bu 1. sınıfı yansıtmaktadır.

Types of Galleries

Konsinye Galerisi/ Konsinye Dükkanı

Kısmi yeniden yapılandırma ile pek çok sanatçının çalışmalarının perakende satışlarından gelir elde eden galerinin bir parçasıdır.Yüksek ticari seviyeli bir galeri bir avuç sanatçıdan oluşurken, konsinye galerisi pek çok sanatçıdan oluşur. Örneğin; çerçeve dükkanı/galerisi, döner sergiler veya davetli sergiler, birçok şirket içi sanatçılar içeren veya baskı, mücevher ve/veya seramik gibi büyük sanat eserleri satan galeriler. Galerilerin büyük bir kısmı bu kategoride bulunmaktadır.

Types of Galleries

Kooperatif, Girişimci Sanatçı Galerileri, Kiralama, Sosyetik Galeri

Kooperatif Galeri & Girişimci Sanatçı Galerileri

Bir galeriyi içeriden yönetmeye, sergilemeye, ve işletmeye yardımcı olan sanatçı grubu. Çoğu zaman bu galeriler toplumsal atölyeler ve galeriyle birlikte stüdyo kiralarlar. Genellikle üyelik ücreti, stüdyo kiralama bedeli ve / veya komisyon ücreti vardır.Sanatçılar galerinin ortak gelişimine katkıda bulunurlar.

Types of Galleries

Kiralık Galeriler

Bir kooperatif gibi, bu da galeri mekanlarının kurulmasına yardımcı olmak için sanatçıların içten desteği olan bir galeridir.Başlıca fark, kiralık galerilerin mekanlarında sergileyebilecekleri bir süre için kiralama ücreti talep edebilecekleri bir yerdir ancak burada sanat yapılmak zorunda değildir. Galeri sanatçı adına satış işlemlerini yürütebilir, fakat sanatçı mekanının kurulumundan ve içeriğinden sorumludur. Kira oranları ve satış komisyon oranları uygulanabilir. Bu galeri, geleneksel bir ticari galeriyle aynı prestije sahip değildir, ancak halk üzerinde aynı izlenime sahip olabilir.En öndeki ücretler düşünülesidir. Kira bedelleri satış bedellerine göre pahalıdır.Bu durum yeni sanatçılar için riskli bir macera olabilir.

Types of Galleries

Sosyete Galerileri

Sosyete Galerileri (belki de girişimci sanatçı galerileri de), galeri çeşitlerinin en karşıt grubu ve kooperatif galerilerinin bir türevidir.Sanatçılardan üyelik ücreti alınması, kiralanan yer bedeli, bulundurma ücreti ve diğer satışla ilgili ücretlerin alınması normaldir. Bu galerilerden bazıları sadece giriş ücretlerinden kâr elde etmektedir. Diğerleri sadece kendi alanlarında var olmak için birkaç bin dolar alıyorlar ve genellikle önden ödeme talep ediyorlar. Turistlerin yoğun olduğu bölgelerde bulunan Sosyetik Galeriler, ünlü bir yerde gösterilme umuduyla şehir dışından yeni gelen sanatçıların doğmasını sağlar.Kooperatif galerisinin aksine, sanatçılar genellikle kendi galeri mekanlarının kullanımına yatırım yapmazlar ve bu nedenle iş alanlarında çok az söz sahibi olurlar. Ayrıca tipik bir ticari galeriden ayrılan Sosyetik Galeri zaten sanatçıdan faydalanmıştır. Galeri ve müşteri arasındaki sürekli ilişkileri Ticari Galeriler’deki kadar yoğun olmayabilir. Bence, gelecekteki satışlar için çok az teşvikle öne çıkan kârlı sanatçıları sömürdükleri için bu yerlerden kaçınmak akıllıca olur. Eğer ihtiyaçlarınızı karşılayacaklarsa katılabilirsiniz.

Types of Galleries

Sanat Dışı Özel ve Yardımcı Sergi Alanı

Sanat Dışı Özel Alan

Ana gelirlerini sanat eseri olmayan bir şeyden yapan bir sergi alanıdır.Örneğin; Restoranları, kafeler, perakende satış mağazaları, şehir merkezi, sanat merkezi toplulukları, hava limanları, oteller vs. Genelde, çalışmalarınız, ana gelir kaynakları ile aynı alanı paylaşan bir alanda sergilenir.Bu, gelişmekte olan sanatçı için en erişilebilir alandır, çünkü genellikle bir önceki sergi kaydına ve sanatçı sözleşmelerine çok fazla güvenmezler. Esnek bir alan olduğu için, sanatçının aylık çalışmalarını sık sık döndürür ve bölgesel temsilde bir kısıtlama gerektirmemelidir. Doğal olarak, asıl işleri temel gelir kaynaklarıdır ve bu nedenle de sanatçıya ihtiyaçlarından daha az önem vermektedirler. Ayrıca, resminizi satmak için özel olarak eğitilmiş çalışanlara sahip olmayabilecekleri de anlaşılmalıdır. Sonuç olarak, mekanı, yayınlanan iletişim bilgileri aracılığıyla sanatçıyı satışlarını kişisel olarak takip etmeye cesaretlendirmesi alışılmadık bir durum değildir. Komisyon oranlarına sahip olabilirler veya olmayabilirler. Aklınızda tutun: Genelde bu yerler en verimli yerlerdir. Ancak, asıl gelirlerini başka yollarla yaparlar, sanatınızı kapsayan sigorta yaptırmazlar, mutlaka eğitimli sanat satış temsilcilerine sahip olmazlar ve sanatı satmak / dağıtmak için size güvenebilirler.Komisyon oranı varsa, bu ihtiyaçları yansıtıp yansıtmadığını düşünün. Çoğu zaman bu tür yerler  sanata aç değildirler bu sebepler Ticari Galeri modelini takip edin. Bu modelin inceliklerini tam olarak anlayamayabilirler. Kendinizi eğitmek için bu fırsattan yararlanın ve bir sarsıntı olmadan yapamazsanız, görüşmeler sırasında mekan sahiplerini bilgilendirmeye çalışın.

 Types of Galleries

Yardımcı Sergi Alanı

Sadece ticaret ve sergi için yapılmamış çok amaçlı yerlerdir. Bazı sanatlar beyaz duvarlı galeriler için uygun değildir. Günümüz estetiğinin çoğu, yapıtlara çevresel ve durumsal yönleri dahil ediyor. Aynı zamanda, bir sanatçının kişisel olarak ticari kazanç sağlamak için olan veya olmayan işleri yapma isteğine de bağlıdır. Örneğin: Sahaya veya kuruma özel sanat eserleri, toprak heykelleri, dış mekan/kamu işleri, geçici eserler ve gerilla temelli sanat eserleri. Genellikler bu alanlar, ticaretten daha çok yapıtlara uygunluğu için seçilirler.Ticari galeriler, sanat organizasyonları veya şehir / eyalet / ulusal sanat konseyleri genellikle ortak kullanım alanları için hibe veya proje ödülleri sunar. Doğal olarak, yardımcı sergi alanı ayrıca ticari kazanç veya kayıp olmadan da kullanılabilir. Ayrıca, yüksek profilli veya bürokratik prosedürleri içermeyen birçok fırsat vardır. Bu alanlar potansiyel olarak zengindir ancak hava durumu veya sergiye gelen kişilerden kaynaklanan fiziksel zararlara karşı da çok fazla risk altındadırlar. Aynı şekilde onlar da mutlaka sigorta ile gelmeyeceklerdir.

Son Noktalar

Daha önce de belirttiğim gibi, bu ideal bir kişinin kendi ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabileceği temel bir kılavuzdur. Sizinle ilgili olan kısımları kullanmaktan çekinmeyin. Ve daima hatırlayın, sanat dünyası sürekli değişiyor… ve bu iyi bir şeydir.

Not: Bu yazı Daric Gill’in “Choosing The Right Art Gallery: What Kinds Of Galleries Are There?” adlı makalesinden çevrilmiştir.

Choosing The Right Art Gallery: What Kinds Of Galleries Are There?

Share Button

Yorumlar kapatıldı.