UPSD: BURSALI SANATÇILARIMIZ AYFER DEMİRCİOĞLU VE HÜSEYİN AVNİYAMANER’İN BURSA TAYYARE KÜLTÜR MERKEZİ’NDEKİ SERGİLERİNE UYGULANAN NÜ SANSÜRÜ KABUL EDİLEMEZ!

Share Button

Bursa Güzel Sanatlar Birliği Derneği Başkanı Ayfer Demircioğlu ve Hüseyin Avni Yamaner’in, Bursa Tayyare Kültür Merkezi’nde açtıkları “Nü” başlıklı sergi, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü müstehcenlik gerekçesiyle kapatılmıştır. “AKP’nin kalesinde böyle şeyler yapamazsınız” denilerek, sanatçılarımıza hiçbir açıklama yapma hakkı tanınmadan kapatılan sergi, galeriye ulaşan bir telefondan gelen bir talimat ile gerçekleşmiş olması AKP iktidarına bağlı yerel yönetimlerin sanat düşmanlığını maalesef bir kez daha ortaya koymuştur.

Sanatçılara, sansürün gerekçesini sorduklarında, “11. Madde” şeklinde bir yanıt verilmiştir. Halbuki Kültür Merkezinin çalışma şartlarını belirleyen  bu Maddenin açılımı tam olarak şu şekildedir: “Milli değer yargılarını küçültücü, değersiz kılıcı, ya da alay edici, ya da kışkırtıcı, sömürücü nitelikte olmamalı…” (Maddenin gerisi de siyasi içeriklerle ilgili kısıtlamalar getirir.) Ezelden beri her yerde yapılan bu olağan figür resimlerini bu şekilde yorumlayabilmek için, insanın resmen sanat ve sanatçılara, hatta kendi kendisine şaka yapıyor olmasından söz edilebilir ancak…  

Son yılda kamusal alan heykellerinden, okullardaki anatomi çalışmalarına, sergilerden dizilere, tiyatrolardan filmlere gazetelerden sosyal medyaya süren sansür furyası bu sefer de Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’ndeki, gayet olağan ve normal olan bir “soyutlama-nü” sergiyi seçmiştir.

Çağdaş Türkiye’nin ifade ve sanatsal yaratım özgürlüğü sanki laik-demokratik bir hukuk devletinde yurttaşların anayasal hakları askıya alınmışçasına ortadan kaldırılabilmektedir. Olay artık en sade insan bedeni tasvirlerini kapsayacak kadar çığırından çıkmış, Türkiye en gerici ülkelerde görülebilecek çağdışı yorum ve bunu takip eden uygulamaların bahtsız bir merkezi haline gelmiştir.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanı’nı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’nı konuya acilen müdahale etmeye ve kapatılan sergiyi tekrar açmaya davet ediyoruz. Sözde evrensel standartlarda AB demokrasi kriterleri peşinde koşan bir ülkede, böylesine traji-komik olayların yaşanabilmesi, düşündürücü olmaktan öte dehşet vericidir. Sansüre konu olan resimlerin yurt dışında görülmesi, Türkiye’yi kaçınılmaz şekilde alay konusu yapar, kimse bu resimlerin sansürünü talep eden bir zihniyetin bu çağda varlığına inanamaz!

Toplumun ve medyanın bu uygulamalara alışması ve kabullenmesi Türkiye’nin geleceği adına bizi bekleyen en büyük tehlikelerden biridir. UPSD olarak laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini savunmaya devam edeceğimizi, kültür ve sanat alanında yapılan baskılara, dayatmalara karşı dayanışma içinde olacağımızı, özgürce üretme ve sergileme hakkımızı sonuna kadar savunacağımızı sanatçılarımız Ayfer Demircioğlu ve Hüseyin Avni Yamaner’in yanında olduğumuzu basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

UNESCO-AIAP Türkiye Ulusal Komitesi

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği

Başkan

Bedri Baykam

Yönetim Kurulu

Denizhan Özer

Fazilet Kendirci

Ceylan Mutlu

Fehim Güler

Murat Havan

Nebahat Karyağdı

Share Button

Yorumlar kapatıldı.