ERDOĞAN ZÜMRÜTOĞLU “Tuz Zamanı” ,10 Eylül – 27 Ekim 2019, PİLEVNELİ Mecidiyeköy

Share Button

ERDOĞAN ZÜMRÜTOĞLU

ERDOĞAN ZÜMRÜTOĞLU
“Tuz Zamanı”
PİLEVNELİ Mecidiyeköy
10 Eylül – 27 Ekim 2019
Açılış: 10 Eylül 2019 I 18:00 – 21:00 

PİLEVNELİ Mecidiyeköy10 Eylül – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında Erdoğan Zümrütoğlu‘nun son dönem işlerinden oluşan “Tuz Zamanı” isimli yeni sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Zümrütoğlu’nun son dönem işlerinin izleyiciyle buluşacağı bu sergide aynı zamanda sanatçının heykeltıraş bakış açısını belgeleyen kilden yapılmış özel bir enstalasyon da bulunuyor.

“Erdoğan Zümrütoğlu’nun resimlerinin, kişiyi hemen duygusal olarak kendine çeken bir etkiye sahip olduğunu görüyoruz. Tasarladığı varlıklar, figürler ve portreler, tuvalde serbestçe hareket ediyor ve ressamın aktardığı enerjiyi dolu dolu yansıtıyor. Felsefeye olan ilgisi, müzik ve şiire olan sevgisi ile Zümrütoğlu, yeni resimlere şekil veren dev bir ilham havuzu oluşturuyor. Ancak bu ilham havuzunu besleyen diğer önemli bir şeyin, onun psikolojik ve duygusal durumunun olduğu da unutulmamalı. Sanatçının; hızlı fırça darbeleriyle, renklerin dinamiğinde çözülen portreleri incelendiğinde, sanki eserini her bir detayı ile paylaşmak istemiyor, onu acımasız bir gerçeklikten korumaya çalışıyormuş izlenimine kapılıyorsunuz. Zümrütoğlu’nun bu yaklaşımı; resmi, hep süren bir tasarım gibi değerlendirerek yaratıcılığa gerçek anlamda tamamlanma fırsatı vermeyen Giacometti’yi hatırlatıyor. Sanatçı, çok sayıdaki dar vizyonlu konseptlerin arasında kaybolmak yerine, vizyonunu tuvalde geniş alanlara özgürce yansıtıyor.”
(Hans Irrek, 2019)

•••

ERDOĞAN ZÜMRÜTOĞLU
“Time for The Salt”
PİLEVNELİ Mecidiyeköy
September 10 – October 27, 2019
Vernissage: September 10, 2019 I 18:00 – 21:00

Erdoğan Zümrütoğlu‘s latest exhibition “Time for The Salt” will be on view at PİLEVNELİ Mecidiyeköy in Istanbul between September 10 – October 27, 2019. The exhibition, while introducing new artworks, will also document the artist’s point of view as a sculptor with a special installation made with clay.

“Erdoğan Zümrütoğlu’s paintings have a charming effect that emotionally captivate its viewers. The creatures, figures, portraits he has designed freely move on the canvas and fully reflect the energy the artist has relayed. Zümrütoğlu, with his interest in philosophy flowing into his love for music and poetry, has created a giant inspiration pool that gives shape to his new paintings. Yet, one must not forget that one other important element that feeds this inspiration pool is the artist’s psychological and emotional state. When Zümrütoğlu’s fast brush strokes and portraits that dissociate in the colors’ dynamics are inspected, it’s as if he does not want to expose his artwork’s every single detail; you get the impression that it’s as if he is trying to protect them from a brutal reality. The artist’s mentioned approach reminds us of Giacometti, who, by evaluating paintings as an everlasting design process, does not give creativity an opportunity of true completion. The artist, instead of getting lost in numerous narrow-visioned concepts, freely reflects his vision on the canvas’ vast spaces.”
(Hans Irrek, 2019)

Adres / Address:
PİLEVNELİ Mecidiyeköy
Fulya Mahallesi, Büyükdere Caddesi No:76
Şişli / İSTANBUL

Share Button

Yorumlar kapatıldı.