BİLİNÇSİZLİĞİN HAFIZASI, Valentin Popov & Drew Altizer Victor Sydorenko,Piramid Sanat,10-17 Eylül 2019,

Share Button

10-17 Eylül 2019

Açılış: 10 Eylül, Salı | 18.00 – 21.00

Valentin Popov ve Victor Sydorenko’nun ortak sanat projesi olan Bilinçsizliğin Hafızası, 10-17 Eylül tarihleri arasında Piramid Sanat’ta sanat severlerle buluşuyor.

Bilinçsizliğin Hafızası, Ukraynalı ve Amerikalı iki sanatçının kültürel işbirliği ile ortaya çıktı. Totaliter rejimin baskısı altında büyümüş son kuşaktan olan sanatçılar, realizmden yeni avangarda geçişte en özgür üretimlerini gerçekleştirdi. Zaman, hafıza ve geçmiş etrafında şekillenen Bilinçsizliğin Hafızası, yapısal ve görsel dilin farklı yorumlarını irdeliyor.

Sanatçılar, Bilinçsizliğin Hafızası sergisiyle birlikte, çağdaş ve bir o kadar da karmaşık hayatımızın bize getirdiği, hatıraların değersizleştirilmesi, totaliter rejimin kalıntıları, kimlik problemleri ve küreselleşen dünyamızda yeniden yapılan var olma kaygıları gibi güncel olarak hayatımıza  yansıyan gerçeklikleri bizlere sunuyor. Bunun da ötesinde, sanatçılar yeni üretim biçimlerinin her deneyimi üzerine çalışarak, bilinçli bir şekilde kültürel mirasımıza yeni yaklaşım modelleri oluşturuyor.

Valentin Popov, fotoğrafçı Drew Altizer ile işbirliği yaparak oluşturduğu SELF serisi ile, malzemeleri dönüştürme arayışında kendi yüzünü kullanıyor. İyimserlikle umutsuzluğu, geleneksellikle köktenciliği, maddeyle fikri yüzleştirerek görsel bir bellek oluşturan Popov, okuduklarımız ve düşündüklerimizin zihnimizde/beynimizde olan etkisiyle, gördüklerimizin ve hislerimizin görsel baştan çıkarıcılığını karşılaştırıyor.

Victor Sydorenko sergide “Zaman Kapsülü” adı altında, üç ayrı dönemden fotoğraf çalışmalarını sergiliyor: “Zamanın Değirmentaşları”, “Doğrulama”, “Kimliksizleştirme”. Victor Sydorenko yeni bir seviyede sosyal iletişim başarabilmek için, totaliter bakış açısından kurtulabilmek amacını denemek üzere, zaman ve bellek başlıklı temalara değiniyor.

Bilinçsizliğin Hafızası, 17 Eylül tarihine kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

*********************************

MEMORY OF UNCONSCIOUSNESS

Valentin Popov & Drew Altizer

Victor Sydorenko

September 10-17, 2019

Opening: Tuesday, September 10 | 6.00 – 9.00 pm

Memory of Unconsciousness — art project of Valentin Popov and Victor Sydorenko opens on Tuesday, September 10 at Piramid Sanat.

The project Memory of Unconsciousness is an example of prolific cultural cooperation between artists from Ukraine and the United States of America. The example of the transition from the realism to the Neo-avant-garde is first of all their tribute to the possibility of free creativity of the latest generation that grew up and worked under the totalitarian regime. Time, Memory and History are central ideas of their project Memory of Unconsciousness that extrapolate their polyvariance and different interpretations into the language of visual images and structures.

The artists embrace specific realities of our time into his creative scope in the art-project: the problems of remembrance, legacy of totalitarian vestiges, issues of personal identification in the contemporary ever more complicated world and the perspectives of existence in the new globalized model of living. Furthermore, using deliberately de-ideologized approach to cultural heritage, the artists applying the whole means of new media.

In the series of works SELF by Valentin Popov in collaboration with photographer Drew Altizer- the artists uses his face as a research material on transformations. This project is the visual record of his continuing confrontation between optimism versus hopelessness, tradition versus radicalism, and object versus idea. In taking in the totality of Popov’s conception, the visual seduction of what one sees and feels confronts the cerebral issues of what one reads and thinks.

Victor Sydorenko represents on the exhibition photo-works from three cycles: “Millstones of Time”, “Authentification” and “Depersonalization” under one name “Time Capsule”. Victor Sydorenko addresses important themes of memory and time, reconsiders attempts to get rid of totalitarian world-view to achieve a new level of social communication.

Memory of Unconsciousness can be seen at Piramid Sanat until September 17.

___________________

Share Button

Yorumlar kapatıldı.