Aslı Kotaman’dan insan olma hallerimize dair bir kitap…

Share Button

Felsefeyi edebiyata, edebiyatı resme, resmi sinemaya bağladığı ilk kitabı Zihin Koleksiyoncusu ile okurların beğenisini kazanan Aslı Kotaman’ın deneme yazılarından oluşan yeni kitabı Açıkçası Canım Umurumda Değil Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Hızla daha az şeyi paylaşır olduğumuz günlerde diğer insanlarla hala duygularda buluşabileceğimizi hatırlamalıyız. Hayat, bir mozaiğe değil ama ebruya benzer. Hayatın, mozaikteki gibi kolayca içinden çıkarabileceğiniz parçaları yoktur. Ya da yerinden çıkmış bir parça bulduğunuzda onu eski yerine takamazsınız. Ancak belki de yeni ortaya çıkan, eskisinden bile güzeldir.

Bu kitap bildiğimiz birçok kavrama farklı bakmaya yol gösteriyor. Gündelik hayatımızın her anında karşımıza çıkan duyguları kavramsal bir dille anlatmaya çalışıyor.

Arka Kapak Yazısı:

“Yıllardır yapılan her araştırma aynı şeyi doğruluyordu. Sonunu bilmek hikâyeyi güzelleştirir, zannedildiği gibi heyecanı öldürmez, aksine körükler. Bundandır ki bazılarımız kitabı okumaya başladığında en arka sayfaya kaçamak bir bakış atar. Elbette bile isteye hikâyenin tüm ayrıntılarıyla paylaşılmasından bahsetmiyoruz. Daha çok merak etmenizi sağlayacak Hansel ve Gretel kıtırlarından bahsediyoruz.”

İlk kitabı Zihin Koleksiyoncusu ile hatırı sayılır bir okur kitlesine ulaşan Doç. Dr. Aslı Kotaman, ikinci kitabı Açıkçası Canım Umurumda Değil’de yine insan olma hallerimize odaklanıyor. Gitmeye ve kalmaya, ayrılıklara ve birlikteliklere, korkulara ve mutluluklara dair yazılara filmler, tablolar ve kitaplar eşlik ederken kendimizi ve toplumu anlamlandırmak için çizebileceğimiz yolların katmanlı bir haritasını çıkarıyor.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.