Türk tarihine, tarihi ve toplumsal gerçekçi romanlarıyla ışık tutan, Erol Toy vefat etti.

Share Button
Erol Toy

Türk tarihine, tarihi ve toplumsal gerçekçi romanlarıyla ışık tutan, Erol Toy’u rahmetle anarken kederli ailesine ve dostlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Erol Toy,

1936 yılında Alaşehir Manisa’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan itibaren çalışarak yaşamaya başladı. Fırıncılık, bankacılık, vurgun yiyen süngercileri sigortalama gibi işlerde çalıştıktan sonra, İstanbul’a yerleşti.

Bank-iş sendikasının kurucuları arasında yer alarak sendikacılığa başladı. Gazetelerde yazıları yayımlanan Erol Toy, ilk öyküsünü 1952 yılında Çınar dergisinde yayımladı.

YAZKO Yönetim Kurulu başkanlığı yapan yazar, romanlarında Türkiye’nin toplumsal, ekonomik ve politik sorunlarını işledi.

Toplumcu gerçekçi bir çizgide yürüyen Toy, ilk basımı 1974 yılında yapılan ve Vehbi Koç’un yaşam öyküsünün anlatıldığı iddia edilen “İmparator” adlı romanıyla okur kitlelerine adını duyurdu.

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazılarının dışında sahnelenmiş tiyatro oyunları da bulunan Erol Toy, 1962 Ali Naci Karacan üçüncülük ödülü sahibidir.

Yapıtları

Toprak Acıkınca, Acı Para, Azap Ortakları, İmparator, Kördüğüm, Son Seçim, Gözbağı, Doruktaki Adam, Kuzgunlar ve Leşler, Zor Oyunu, Kilittaşı, Yitik Ülkü Cilt :1, Pir sultan Abdal, Parti Pehlivan, Meddah, İzmir’in İçinde, İpteki, Altın Saray, Fareler Cumhuriyeti, Son Çağrı, Avcı Kekliği, Arinna’nın Gölgesi, Aydınımız İnsanımız Devletimiz, Yitik Ülkü Cilt -2, Yitik Ülkü Cilt -3, Türk Gerilla Tarihi, O’na Katılmak, Bal Tutanlar

Share Button

Yorumlar kapatıldı.