Mekan Blogspot, Elif Feyza Türkmen’nin “Son Moda” başlıklı kişisel sergisine 22 Haziran -05 Temmuz 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Share Button

Elif Feyza Türkmen, serigrafi baskılarından oluşan sergisinde “gaz maskesi” aracılığıyla geçmişte yaşanmış,  şimdide yaşanan ve gelecekte yaşanacak olan “kendini koruma” ve “hayatta kalma” istencine odaklanıyor. Türkmen, deneyimlenmiş ya da algıda seçilmiş olan kimyasal savaşlar, çevre kirliliği ve Covid-19 pandemisi gibi yaşamı tehdit eden süreçlerde ortaya çıkan kendini koruma ve hayatta kalma istencini  “gaz maskesi” aracılığıyla görünür kılıyor. Türkmen, şov mantığıyla karşımıza çıkarttığı gaz maskelerinde; korku ve acı hissini umutsuzluk, mutsuzluk ve çaresizlik olarak görünür kılmaktan çok, hayatta kalmanın bir mekanizması olarak ele alıyor. Türkmen, hem üretim biçimi olan serigrafi tekniği ile hem de tekrar mantığıyla oluşturduğu sergi düzenlemesinde; izleyiciyi “çoğaltma” ve “tekrar” kavramlarıyla birlikte düşünmeye teşvik ediyor. Sergide, “korku” ve “acı” normalleşerek yaşam istencinin bir mekanizmasına dönüşüyor, yaşam istencinin ise insan varoluşunda sonsuz, doyumsuz ve kesintisiz bir çabayla içgüdüsel olarak ortaya çıkması sorgulanıyor.

Yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma birçok sergide yer alan sanatçının eserleri 22 Temmuz’dan itibaren 14.00 – 18.00 saatleri arasında görülebilir.MEKAN BLOGSPOTHasan Baba Çarşısı kat:5/452  Balıkesir /Türkiyee-mail:mekanblogspot@gmail.comweb:http://mekanblogspot.blogspot.com.tr/

Share Button

Yorumlar kapatıldı.