Süleyman Biçer: Edirne’nin Yahudileri

Share Button

phpThumb_generated_thumbnail

Edirne’nin Yahudileri’nin yazarı Güngör Mazlum 1977-1980 dönemi Edirne Belediye başkanlığı yapmış ve Edirne tarihine gönül vermiş bir yazar. Edirne’nin Yahudileri araştırma ve bir döneme yaptığı tanıklık sonucu ortaya çıkan bir kitap. Kitapta Edirne’ye ilk gelen Yahudilerden, son kalan Yahudilere kadar ki süreç belge ve tanıklıklarla anlatılıyor. Yahudilerin Edirne’de nasıl yaşadıklarına, gelenek ve göreneklerine, Edirne’deki eğitim faaliyetlerine kadar pek çok konuya değiniyor kitabında. Bununla birlikte Talat Paşa’nın Yahudilerle temaslarına ve hapisten nasıl kurtulduğuna dair ilginç bir bölüm var.

 

Tarihsel süreç içinde yaşanan Yahudilerle ilgili olaylara da ulaşılabilir:

 

– Yahudilerin İspanya ve Portekizken kovulup Osmanlıya sığınan ve Edirne’ye yerleşen Yahudiler,

– Sabetay Sevi ve yargılanması,

– 1934 Trakya olayları,

– Siyonizm,

– II. Dünya Savaşı sırasın da Yahudiler ve Edirneli Yahudiler,

– Karadeniz’de batan Struma Gemisi,

– Ve hala tartışmalı bir konu olan Avrupa Yahudilerinin etnik kökenleri dikkat çeken başlıklar.

 

Kitapta dikkat çekici bir başka bölüm ise İngiliz Büyükelçisi’nin eşi Lady Montagu’nun mektubu.  Mektubunda detaylı bir şekilde çiçek aşısının uygulanmasını anlatan Lady, aşının İngiltere’de de uygulanması istiyor ve Edirneli Yahudilerle ilgili bilgiler veriyor.

 

Kitabın son bölümünde ise Alliance Israilite Universelle Edirne Kızlar Okulu Müdürü Angele Gueron’un Balkan Savaşı sırasında kuşatma altındaki Edirne’de tutmuş olduğu günlük yer alıyor. Yaşanan her olay, hissedilen her duygu gün gün kaydedilmiş deftere. Yaşanan sıkıntıların, savaşın nerelere yol açtığının, insanların nelere katlandığının, Bulgar zulmünün, şehrin bombalanmasının, ekmeğe nasıl kum katıldığının, Osmanlı askerlerine fedakârca yapılan hizmetlerin birebir tanıklığını okuyabilirsiniz kitapta.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.