İstem Dışı Körlük/ Inattentional Blindness – Galeri Zilberman

Share Button

940832_500738473372517_1019470566_n

Açılış Resepsiyonu / Opening Reception: 10 Ocak/January 2014, 18:30 / 6:30 pm

Sergi / Exhibition: 11.01.2014 – 22.02.2014

*For English please scroll down

Sanatçılar: Sophie Dvořák Şakir Gökçebağ Berat Işık Claudia Larcher Bernd Oppl Liddy Scheffknecht Aylin Tekiner

Küratör: Işın Önol

“İstem dışı körlük” terimi psikolojide türetilmiştir ve deneğin dikkati başka bir görevle, olayla veya nesneyle meşgul olduğu için, gözle görülebilir olan beklenmedik bir nesneyi farketmedeki başarısızlığından bahsetmektedir. Bu fenomen bir görme bozukluğundan veya yetersizliğinden kaynaklanmaz.

Galeri Zilberman’daki sergi; medya, politika ve reklam endüstrisinin, “özgür seçim”in farkındalığını manipüle eden baş aktörler olduğuna odaklanır ve fiziksel, sosyal ve zihinsel açılardan, görme duyusunun bu manipülasyon süreçlerindeki rolünü sorunsallaştırır. Sergideki sanatçılar, görünebilirlik ve algı kavramları ile bağlantılı olarak çeşitli stratejiler geliştirmektedirler.

Sophie Dvořák’in çizimlerinde; adaleti, adaletsizliğin normal hale getirilişini ve bunun sosyal sonuçlarını nasıl algıladığımız hakkında politik sorular beliriyor; diğer tarafta, Claudia Larcher’ın video animasyonu mekansal algımıza meydan okuyor. Berat Işık’ın videoları görünmezlik ve ötekilik arasındaki güçlü bağlantı ile ilgilenmekte: “Karanlıkta Dans” izleyiciye sosyal körlük kavramını hatırlatıyor; “Gözü Tamamen Kapalı” ise kitleleri kör tutmanın mekanizmalarını gösteriyor. Diğer yandan, “Kıyamet Lütfen”, görme duyusunu ortadan kaldırmaya karar veren, bastırılmış öteki’yi temsil eden bir aileyi canlandırıyor.

Mekana özel enstalasyonunda, Şakir Gökçebağ, malzemelerde ve gündelik nesnelerde gömülü olan olası anlamları yerinden oynatıyor. Fotoğraf çalışması “İsimsiz (Yapraklar)”da, dijital olarak rötuşlamak yerine, çekimini yaptığı nesneleri direkt olarak manipüle ederek optik ilüzyonlar yaratıyor.

Liddy Scheffknecht’in videosu “Outshine”da bir futbol karşılaşması, sahadaki oyuncuların gölgelerine indirgeniyor. “Crop“ başlıklı çalışması ise izleyenlerin dikkatini dağıtarak, aslında hiçbir alakası olmayan bir gölge ile bir sahte nesneyi birbirine bağlıyor. Performans aktivitesi ile Aylin Tekiner, bilgi manipülasyon süreçlerine katkıda bulunuyor. Bernd Oppl’un “Açısal Alan” versiyonu ise algının öznelliği ve sanal mekan ile otonom nesne arasındaki etkileşimi ile ilgili soruları irdeliyor. “Hasta Bina” ve “Gecikme Odası” başlıklı çalışmaları izleyicilerin mimari mekan algısını değiştirirken, “Otel Odası” bir adım daha ileriye giderek, ilk bakışta göze çarpmayacak bir şekilde yavaşça donan kişilerüstü bir otel odasını sunuyor.

“İstem Dışı Körlük” başlıklı sergiye bir de katalog eşik ediyor ve sergi 22 Şubat’a kadar gösterimde olacak.

Artists: Sophie Dvořák Şakir Gökçebağ Berat Işık Claudia Larcher Bernd Oppl Liddy Scheffknecht Aylin Tekiner

Curated by Işın Önol

The term “inattentional blindness” is coined in psychology and refers to the condition that the subject fails to notice a fully visible but unexpected object, because attention has been engaged on another task, event or object. This phenomenon is not the result of visual impair or deficiency.

The exhibition at Galeri Zilberman focuses on how the media, politics and the advertising industry are instrumental in the manipulation of awareness of “free choice” and problematizes the role of the sense of sight in these manipulation processes, from physical, social and mental aspects. The artists in the exhibition deploy various strategies in relation to notions of visibility and perception.

Political questions about our perception of justice, the normalization of injustice and its social consequences are raised in Sophie Dvořák’s drawings, while Claudia Larcher’s video animation challenges our spatial perception. Berat Işık’s videos deal with the strong connection between invisibility and otherness: “Dancer in the Dark”, reminds the audience the notion of social blindness, whereas “Eyes Wide Shut” shows the mechanisms of keeping masses blind. “Apocalypse Please” on the other hand, imagines a family representing the suppressed other, deciding to abolish their sense of sight.

In his site-specific installation, Şakir Gökçebağ shifts the possible meanings that are embedded in materials and daily objects. At his photography work “Untitled (leafs)”, he creates optical illusions by directly manipulating the objects he shoots, instead of digitally retouching them.

A game of soccer is reduced to the shadows of the players on the field in Liddy Scheffknecht’s video “Outshine”, while her work “Crop” persuasively connects an otherwise irrelevant shadow and a false object, by shifting the viewer’s attention. With her performative act, Aylin Tekiner contributes to information manipulation processes. Bernd Oppl’s version of “Angular Field” addresses questions on the subjectivity of perception, and the interaction between the virtual space and the autonomous object. While his work “Sick Building” and “Delay Room” shift viewer’s perception of the architectural space, the work “Hotel Room” goes a step forward, presenting a subtly and slowly freezing impersonal hotel room.

The exhibition “Inattentional Blindness” is accompanied by a catalogue, and will be on view through February 22.

Share Button

Yorumlara kapalıdır