Gözde Baykara, Galeri Alaçatı, (18 Temmuz – 01 Ağustos 2014)

Share Button

10353549_10152613681939905_8795294603242951889_n

Dünya var olduğundan bu yana, “Kadın” çok güçlü bir imge şeklinde her yerde ve her zaman karşımıza çıkmıştır.

Dört kutsal kitap, dört bir ağızdan, Adem’e yasak elmayı yedirdiği için hikayesinden ve cennetinden kovulan Havva’yı betimlemiş; insanoğlunun varoluş nedenini, bu baştan çıkarıcı ve tehlikeli varlığın günahıyla taçlandırmıştır.

Çoğu mitolojik efsanede “kadın” başroldedir; tanrıların tanrısı Zeus’u her defasında yerle bir eden kıskanç Hera, baştan çıkaran Afrodit, bilge Athena’dır; ne de olsa tanrıçadır! Bazen Leda, bazen de Truva’lı Helen’dir… Ama ölümlü ya da ölümsüz olsun, kadın her daim güçlüdür, akıllıdır, melektir/şeytandır, yoktan var edendir ve nice tanrıçalar vardır ki hala, ne yazık Homeros yazmamıştır daha!

Kadın uğruna fetihler yapılmış, tarih yazılmıştır ve yine aynı kadın uğruna savaşılmış, gerekirse ölünmüştür! Kıpkırmızı elmalar iştahla dişlenmiş, günaha girilmiş ve tövbe edilmiştir!

Günümüzde ise içinde yaşadığımız coğrafya itibariyle “Kadın” kimliğinin neredeyse ideolojik bir harp nesnesine dönüştürüldüğünü ve kadın bedeninin, fikrinin, zikrinin, yaşam tarzının, hatta seksüel tercihlerinin bile sorgulandığını görüyoruz.

Bekâret üzerinden namus siyaseti yapılıyor, rahim ve yumurtalıklara sözde sahip çıkarak ve kadını yok sayarak cinsel politikalar üretiliyor! Kadın kendi rahmi ve doğurganlığına yabancı kılınıyor, toplumun her kesiminden erkeğin “kadın” üstünden ahkâm kesmesine ve iktidar savaşlarına şahit oluyoruz!

İşte bundan ötürüdür ki, resimlerimi yaparken cinsiyet aidiyetinden yola çıkıyor; her biri Havva’ya öykünen, Adem’siz saklı cennetlerinde büyük bir cesaret ve tutkuyla tek başına var olan modern Havva’lar resmediyor ve hiç utanmadan, acımadan, sakınmadan Adem’lerine bakıp onları hem günaha davet eden, hem de sorgulayan bu modern Havva’lar aracılığıyla toplumdaki kadın kimliğimi/kimliğini sorunsallaştırıyorum. Maskülen ideolojiye karşı, feminen bir eleştiri de diyebiliriz bu duruma!

Gözde Baykara

Share Button

Yorumlar kapatıldı.