Semboller ve Anlamlar, Seminer: Nilgün Yüksel, Karma Sanat Atölyesi, (25 Kasım – 15 Aralık 2014)

Share Button

karma

Eski kapı tokmaklarında karşılaştığımız, bugün birçok kadının takı olarak kullandığı el figürünün bir tılsımı olabilir mi? Resimlerde karşılaştığımız mitolojik konuların ardındaki anlamlar, öyküler nelerdir? Sanatçılar, bu sembollerin ardına ne gizler? Sanatçıların yaşam öyküleri yapıtların sembolleri ile iç içe girer mi?

• Günlük Yaşamda ve Sanatta semboller
• Sanatta Mitolojik ve ikonografik anlatım
• Sembollerden alegoriye
• Ezoterik dünyada sembol anlam
• İnançların, dinlerin sembolik kardeşliği
• İkonografiden ikonolojiye
• Şamanizmden İslama
• Eski Türklerin ana tanrıçası Umay
• Mitolojinin ilk kadını Pandora
• Rönesans döneminin büyük kadın sanatçısı Artemisia Gentileschi’nin trajik yaşam öyküsünün mitolojik resimlerindeki yansımaları.

ve daha fazlası Nilgün Yüksel’in sunumuyla “Semboller Anlamlar” seminerimizde 4 hafta boyunca her Pazartesi günü saat 18:30-20:15 arasında Karma Sanat Atölyesi’nde gerçekleştirilecektir.

* Seminer ücreti 350 TL’dir.
* Kayıt bitiş tarihi: 22 Kasım saat 17:00
* Kayıt yeri: Karma Sanat Atölyesi
Caferağa Mh. Sakızgülü Sk. No:31/6 2. Kat Kadıköy-İstanbul
0535 987 0959 – 0216 550 8758 karmasanat@gmail.com

NİLGÜN YÜKSEL

1999 yılında Ege Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat alanında yüksek lisansını tamamladı. 2011’de YTÜ Sanat Tasarım Fakültesinde doktoraya başladı. Tombak, Genç Sanat, Türkiye’de Sanat, rh+sanart dergilerinde yazı işleri ve editörlük görevlerinde bulundu. Tombak dergisinde Osmanlıca metin çevirisi yaptı. Türkiye’de sanat ve rh+sanart dergilerinde güncel sergiler üzerine düzenli eleştiriler yazdı. Sanat ve diğer disiplinler, müze ve sanatsal oluşumlar üzerine özel dosyalar hazırladı. Plastik sanatlar alanında jüri üyelikleri ve danışmanlık yaptı. Sanatçılar üzerine monografik kitaplar kaleme aldı. 2010 yılında Çağla Cabaoğlu Galeri işbirliğiyle Şangay Uluslararası sanat fuarına gidecek serginini küratörlüğünü yaptı. 201-2012 yılları arasında yönetmen Semih Kırmemiş ile Bedri Rahmi Eyüboğlu belgesel filmini yaptı. 2014 yılında sanat öğrencilerine burs sağlamak amacıyla üzerinde dört yıl çalıştığı, “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” adlı proje sergisini hayata geçirdi. Bugüne kadar plastik sanatlar alanında 300’ün üzerinde makale kaleme aldı. Türk ve yabancı sanatçılara özel kataloglar yazdı.

2010 – 2011 eğitim döneminde özel Aydın Üniversitesinde Sanat Sosyolojisi dersleri verdi. 2012’te İTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Kültür araştırmaları, sanat teorileri, güncel sanat, eleştiri pratikleri üzerinde çalışmakta, güncel eleştiri yazıları kaleme almakta, kendi alanında ders vermekte, editörlük, sanat danışmanlığı ve küratörlük yapmaktadır.

AICA (uluslar arası sanat eleştirmenleri derneği) Türkiye Şubesi üyesidir.

Share Button
Ufuk Güneş

Hakkında Ufuk Güneş

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Stajını ATV'de tamamladı.Posta Gazetesi'nde ( Trakya Eki)Muhabirlik yaptı.2011- 2012'de Kocaeli Üniversitesi Uygulama Radyosu Radyo Ki'de Güne Bakış Programı'nda Editör- Spiker olarak görev aldı.

Yorumlara kapalıdır