Su Çok Güzel Gelsene!, Teşvikiye Sanat Galerisi, (13-30 Ocak 2015)

Share Button

Page1

SU ÇOK GÜZEL GELSENE!

Teşvikiye Sanat Galerisi’nin, Şeref Akşit’in küratörlüğünde gerçekleşen ‘yaz tatili’ ve ‘keyif arayışı’ temalı sergisi “Su Çok Güzel Gelsene” 8-30 Ocak 2015 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

dogan paksoy

Sermaye yöneticilerinin dünya ekonomisini, çalışanların mesai saatlerini, tatil günlerini, dolayısıyla diğer geri kalan zamanları, hatta emeklilik yaşını da belirlediği bir dünyada yaşıyoruz. Tek bir merkezden kontrol edilen yaşam alanlarımızın ekolojik ve organik olmayan yeni bir kentsel düzlemde dayatılmasına seyirci kalıyoruz. Yapaylaştırılan, insansızlaştırılan, beton yığınına dönüştürülen mimari monarşiyle kent hayatımızın sistemleşmesine engel olamıyoruz. Suyun bol klorlu, havanın aşırı karbonlu, meyvenin, sebzenin hormonlu, kimyasal ilaçlı, mısır ve pirincin GDO’lu oluşunu kabullenmiş görünüyoruz. Bütün bunlara rağmen yavaş ve huzurlu yemek yeme keyfi, dingin bir bilinçle duygu, huzur arayışlarını tatil zamanımıza sığdırdık. Rahatlama anları ve her şeye rağmen kent, metropol hayatından uzaklaşma, kirlilik ve gürültüden geçici süre de olsa kaçış imkanı, yani yaz tatili zamanı var. Çalışan nüfusun yıl boyunca stresten bunalarak kendilerini attıkları yer, deyim yerindeyse çölde bir vaha. Popüler kültür ve reklamlarla arzu nesnesine dönüşen, çoğunlukla “deniz” “sahil” “sıcak güneş” “şezlong” “kum” “terlik” “havlu” imgeleri olan o özendirici, hayali, beklenen, yılda bir kez gelen dinlenme zamanı, tatil olanağı mümkün. “Vücudu dinlendirmenin en doğru yolu, aklı dinlendirmektir.” der Napoleon Bonaparte. Bilgisayar gibi işleyen, her dakika onlarca veri kaydeden, uyanık olduğumuz her an büyük bir performansla çalışan beynimize format çekmektir yaz tatili.

Mario_Rossi_Swimming_Pool_3

Kötü politik oyunlar bombardımanında ve daralan yaşam koşullarında, sanat piyasasının muğlaklığında, üstelik kışın da tam ortasında her şeye rağmen naif bir ısrarla, tüm olumsuzluklara rağmen sergi, güncel hayattan kaçış ve rahatlama yolları olduğunu imler.  Küratörlüğünü Şeref Akşit’in yaptığı, Ali Özhan Güneş, Alpay Aksayar, Can Büyükmehmet, Deniz Gökduman, Doğan Paksoy, Esra Kürtür, Mahir Güven, Mario Rossi, Michael Vincent Manalo, Mustafa Karyağdı, Nurhan Altay, Serdar Şencan, Serkan Şen, Yoldaş Ataseven’in yapıtlarıyla katılacağı “Su Çok Güzel Gelsene!” sergisine davetlisiniz!

 Akkavak Sk. 4A Nişantaşı Şişli-İstanbul t: (0212) 241 65 35 f: (0212) 246 67 68 e: tesvikiyesanatgalerisi@gmail.com

Share Button

Yorumlara kapalıdır