Şafak Güneş Gökduman: Meltem Yönder İle Şişman Viktorya Üzerine

Share Button

şiş

Şafak Güneş Gökduman: Şişman Viktorya’nın kurgusunda sinema ve televizyona olan yakınlığınız kendini hissettiriyor…

Meltem Yönder: İşimin gereği, elbette sinema ve televizyonun görselliğinden etkilenmiş olabilirim. Yazarken çok net olarak görebiliyordum karakterleri, vücut dillerini, kıyafetleri, sokakları, evleri… Bir roman okurken de hikâyenin örgüsü içinde bir olay yaşanıyorsa, aynı anda diğer taraftaki karakterlerin ne yapmakta olduklarını merak ederim hep. Küçüklüğümdeki ilk arkadaşım, benimle aynı yaştaki bir Yahudi kızıydı. Dört yaşımdan on yaşıma kadar birlikte oynadık, birbirimizin evlerinde geçti günlerimiz. Onların evi benim için gizemli bir yerdi (romandaki Ester’in evi ve ailesi). Annesiyle babasının zaman zaman hiç bilmediğim bir dilde konuşmaları, babasının dua ederken tepesine yerleştirdiği garip takkesi, duvarda asılı, ölmüş akrabalarının vesikalık resimlerinden oluşturulmuş garip tablo… Bütün bu ayrıntıları o günden bugüne hep hatırlarım. İçimdeki birikimi paylaşmak, anlatmak istedim sanırım. Romandaki birçok karakteri tanıyorum galiba. Hayatımın bir yerlerinde, başka ortamlarda, başka adlar altında tanıdığım kişiler. Yalnızca üstlerine giydirdiğim elbiseler değişik.

Ş.G.G.: İlk kitabınızla 1940’lı yılların İstanbul’unda, Galata’nın, Beyoğlu’nun arka sokaklarında dolaştırıyorsunuz okuru. Randevuevi işleten “Şişman Viktorya”yı, onun iniş çıkışlarla dolu, fırtınalı yaşamını anlatıyorsunuz. Kadın gözüyle bunları anlatmak pek çok zorluğu da beraberinde getirmiş olmalı.

M.Y.: Hayır, romanı yazarken bu konuda hiçbir zorluk çekmedim aksine ben de şaştım bu kadar bilerek yazışıma.  Kadınları iyi tanıdığımı sanıyorum. Benim için kadın her yerde kadındır. Bir randevuevi patronu da sekiz çocuklu bir kadın da aynı duyguları taşıyabiliyor olaylar karşısında. Benzer duygular çok uç noktalardaki iki kadın arasında köprü oluşturabiliyor. Ayrıca, okuduğum, randevuevlerinin anlatıldığı onca kitabı, gördüğüm onca filmi de göz önüne alırsak, hiç zor olmadığını söyleyebilirim. Üstelik müthiş eğlendim yazarken, özellikle Niko beni çok güldürüyordu.

fat_girl_2_by_thirteen_fifty-d32lfzw by JRMurray76

Ş.G.G.: Viktorya’nın tüm çabalarının sonuçsuz kalmasını ve hayatının son dönemindeki yalnızlığını belirleyen kahramanlardan biri Urania. Oysa Rumca yaptığı telefon görüşmeleri dışında adeta görünmez bir kahraman.

M.Y.: Urania. Sadece motiflerden biri, çok belirleyici değil. Viktorya’nın yalnız başına kalmasının temel sebepleri, bütün geleceğini bağladığı Ester’le Leopold’ün gidişi, Dinika’nın mahalleden taşınması, Dahiliye Vekâletinin emriyle, tescil edilmemiş bütün randevuevlerinin süresiz kapatılması.

Ş.G.G.: Yakup Kadri’nin Kiralık Konak’ında bazı kahramanlar yazarın istenci dışında ön plana çıkarlar, roman yazarı esir alır; yazar bir yerde bunu itiraf eder. Şişman Viktorya’da da Ester romanı ele geçiriyor mu?

M.Y.: Bu düşüncenize katılmıyorum. Benim için Ester, belirleyici olmasına rağmen güzel, hafif, uçuk renkte bir motif. Temel karakter her zaman Viktorya. Ondan etkilendiğimi itiraf etmeliyim. Olsa olsa o beni esir almıştır!

Ş.G.G.: Peki, sırada ne var?

M.Y.: Şimdi sırada çok iyi bildiğim bir dünya var; televizyon kanalları. Ekran gerisinde yaşanan rezillikler, zavallılıklar, kanal sahibi patronlar, emir kulu müdürler, rol kapmaya çalışan aptal sarışınlar vs… Sonra da bunların yalanlarla dolu dünyaları, programları, sahte yüzleri… Altı ay içinde romanımı bitirebileceğimi umuyorum. Adı büyük ihtimalle “Az Sonra” olacak.

Meltem Yönder, Şişman Viktoria, Bütün Dünya Kitaplığı, 2000, 176 s.

Not: Bu yazı daha önce 2000 yılında Mayıs ayında Virgül dergisinde yayımlanmıştır.

Share Button
Şafak G. GÖKDUMAN

Hakkında Şafak G. GÖKDUMAN

2000- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 2001-2002- İstanbul Teknik Üniversitesinde İnkılap Dil Enstitüsü’nde bir yıl İngilizce Hazırlık okudu.(Sanat Tarihi YL) 2005- İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı ABD. Yüksek Lisansını tamamladı. Ocak 2017 “1980 Sonrası Türk Romanında Üstkurmaca” başlıklı teziyle İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Doktora programından mezun oldu.Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde Türk Sanatında doktora çalışmalarına devam etmektedir. 1998 yılından itibaren Varlık, Virgül, E, Hürriyet Gösteri, Sanat Antika Koleksiyon ve rh+ artmagazine gibi dergilerde sanat ve edebiyat üzerine makale ve röportajları yayımlanan Şafak Güneş (Gökduman), Kasım 2013’ten beri KolajART’ın Yayın Yönetmenliğine devam etmektedir. Abdülhak Şinasi Hisar’ın İstanbul’u adlı incelemesi İBB. Kültür A. Ş. tarafından yayımlanmıştır.

Yorumlar kapatıldı.