Çizgi, Mixer, (27 Mart 2015 – 26 Nisan 2015)

Share Button

çiz

Karma desen sergisi “Çizgi” 27 Mart 2015 – 26 Nisan 2015 tarihleri arasında Mixer’de!

Sanatçılar: Eylül Ceren Ersöz, Güneş Bulut Yılmaz, Kaan Bağcı, Melike Kılıç

Uygarlık tarihinin en önemli buluşlarından biridir çizgi. Yazılı iletişimin ve sanatsal ifadenin temel yapıtaşıdır. Çizildiği yüzeyin karakteriyle bir ritim kazanır, farklı söylemlerde bulunur, farklı algılar yaratır.

Bir düzlem üzerindeki hareket eylemi olarak görebileceğimiz çizgi, çizen kişinin yüzeyle kurduğu ilişkiyle şekillenir, sınırları belirlenir ve bir forma evrilir. Bu bağlamda, çizginin gücü tarihsel süreç içerisinde hem kültürel ortama hem de çizen kişiye bağlı olarak görsel bir hafızaya dönüşür.

Mixer’in sadece desen çalışmalarına yer verdiği bu sergide yer alan sanatçılardan Melike Kılıç’ın kağıt yüzeylere yaptığı mekan ve insan figürleri, izleyiciye şiirsel öyküler anlatıyor. Eylül Ceren Ersöz’ün ahşap yüzeylere çizdiği portreler siyasal anlamda kırılmaların yaşandığı tarihsel dönemlere tanıklık ediyor. Kaan Bağcı’nın geometrik çizgilerle birleştirdiği hayvan figürleri yüzeyde değişim göstererek farklı birer metafora dönüşüyor. Güneş Bulut Yılmaz ise portre algımıza yeni bir bakış açısı katıyor. Teknik ve içerik bakımından birbirinden son derece farklı olan ve desen işleriyle bir araya gelen bu dört sanatçı, Mixer’in sergi alanında çizginin dilini ve yüzeylerdeki değişimin birlikteliğini ortaya koyuyor.

“Çizgi” 27 Mart 2015 – 26 Nisan 2015 tarihleri arasında Pazartesi hariç her gün Mixer’de görülebilir.

Tarih: 27 Mart – 26 Nisan 2015
Açılış: 27 Mart Cuma 2015, 18.00
Adres: Mixer, Boğazkesen Cad. No: 45, Bodrum Kat, Tophane, Beyoğlu, İstanbul
Tel: 0 212 243 54 43
Web: www.mixerarts.com
E-mail: info@mixerarts.com

Group exhibition “Line” is at Mixer
between March 27th – April 26th 2015!

Artists: Eylül Ceren Ersöz, Güneş Bulut Yılmaz, Kaan Bağcı, Melike Kılıç

Line is one of the most important inventions of the history of civilization. It is the main constituent of written communication and artistic expression. It gains a rhythm with the movements on the surface, makes different statements, and creates different perceptions.

Line, which can be seen as an action on a platform, is shaped with the relationship a draftsman builds with the surface. Its boundaries are therefore determined and it eventually evolves into a form. In this context, power of the line turns into a visual memory within historical process, depending on both the cultural environment and the person who draws it.

In this exhibition where only drawings are included, Melike Kılıç’s space and people figures drawn on paper tell the audience poetic stories. The portraits Eylül Ceren Ersöz draws on wooden surfaces witness historical periods when political turmoils happened. Kaan Bağcı’s animal figures combined with geometrical lines transform into different metaphors by changing on the surface. Güneş Bulut Yılmaz, on the other hand, gives us a different perspective on our perception of portraits. These four artists who all have different techniques and contents, come together at Mixer’s Exhibition Space with their drawings, expose the union of the changes on surface and the language of the line.

“Line” can be seen at Mixer between March 27th – April 26th 2015, everyday except Mondays.

Date: March 27th – April 26th, 2015
Opening: March 27th Friday 2015, 18.00
Address: Mixer, Boğazkesen Cad. No: 45, Bodrum Kat, Tophane, Beyoğlu, İstanbul
Tel: 0 212 243 54 43
Web: www.mixerarts.com
E-mail: info@mixerarts.com

Share Button

Yorumlara kapalıdır