Neslihan Özgenç: Cümbüş-ü Alem, 4-27 Haziran 2015, Derinlikler Sanat Merkezi

Share Button

13x18cm (2)

 

Terk edilmiş kentlerin kalabalıkları vardır ya, hani artık yalnızca birer hayalet olan mekânlardan sızan hikâyeleri, işte öyle zamansız ve mekânsız bir açıklıkta beliriyor Neslihan Özgenç’in altıncı kişisel sergisi“Cümbüş-ü Âlem”. Bir dizi küçük mekân kırıntısının yanı sıra hayalet kentlerden mekân parçacıklarıyla; her birinin üzerine kendi âleminin vakti sinmiş insanları ve “şey”leri ile katmanlı bir zamansallığa ve parçalı bir uzaya açılıyor Cümbüş-ü Âlem.

Özgenç, bu zaman dışı açıklıkta başını çevirdiği her noktada kendisini görünür kılan sayısız hikayelerin ayrıntılarını kağıda aktarıyor. Her bir parça kâğıt da izleyiciyi,efsunlu çizgilerle serimlenen hınzır ve çekici bir çoğulluk içinde birlikte varolmaya davet ediyor.

ONR_0922_1

Her köşesine bir hikâyenin kahramanları savrulmuş olan çoşkulu bir biraradalık bu. Hikayesinden uzağa düşmüş yersiz yurtsuz kahramanların sefahatine tanık oluyoruz, tanıdık ama çıkaramadığımız, adı dilimizin ucundaymış hissi veren kahramanların sefahati… Gözlerinizi çevirdiğiniz ilk eserden itibaren kağıt üzerinde adeta belirmiş olan bir dizi mekan parçası, efsunlu figürler, başka alemlere ait hayvanların ve yaratıkların varlığı sizi dakikalarca esir alıyor. Her ayrıntının başka bir hikâyeyi çağrıştırdığı, otuz altı parçadan oluşan Cümbüş-ü Âlem, izleyicinin imgelemine adeta bir bayram havası yaşatıyor. Her bir eserde yakalanabilecek sayısız ayrıntı, bulutlarda gördüğü şekilleri heyecanla paylaşmak isteyen çocuklara döndürüyor gözlerini ciddiyetle kâğıda yaklaştıran izleyiciyi. Karadullar, gelinler,âşıklar,uçan gergedanlar, filler ve daha niceleri Özgenç’in Cümbüş-ü Âlem sergisinde izlemeye geleni kendi hikâyesine çekmek için bekliyor. Fazla söz istemiyor Özgenç’in sergisi. He rşey bittiğinde dilinizin ucunda huzurlu bir mırıltı kalıyor:

Öyle bir Cümbüş-ü Alem ki bu

Ne tabistan ne payiz

Ne zamanın bendesi ne mekânın aşığı

Rivayeti muhtelif, maksudu birdir

Tuğba AYAS ÖNOL

 

 

Share Button

Yorumlara kapalıdır