Şafak Güneş Gökduman: Bir Tablonun Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden Çöp Tenekesine Yolculuğunun Hikâyesi

Share Button

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği

2008 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği tarafından mültecilik konusunda toplumsal farkındalık sağlamak amacıyla bir proje başlatılır. Bu proje kapsamında çeşitli üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakülteleri’nden projeye uygun eserler göndermeleri istenir. Resim, animasyon, heykel, fotoğraf, karikatür, poster, kısa film, seramik ve gibi alanlarda üretilen sanat eserleri izleyicilerin beğenisine sunulur.  2009- 2010 akademik yılında projeye katılım daha da artar. 2010 yılında 14 – 26 Aralık 2010 tarihlerinde Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde düzenlenen sergide Afyon Kocatepe, Başkent, Cumhuriyet, Çanakkale 18 Mart, Çankırı, Çukurova, Doğuş, 9 Eylül, Erciyes, Gazi, İstanbul Bilgi, İstanbul Kültür, İstanbul Teknik, Kadir Has, Kocaeli, Maltepe, Mersin, Sakarya, Süleyman Demirel, Yeditepe ve Trakya Üniversiteleri’nin Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin öğrencilerinin çalışmaları yer alır. Amaç geleceğin sanatçılarına mültecilik konusunda duyarlılık kazandırmaktır.

14-26 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen  ‘Genç Sanatçılar Mültecileri Anlatıyor’ adlı sergide Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Dr. Deniz Gökduman’ın birinci sınıf öğrencilerinin yirmiden fazla çalışması sergilenmiştir. Aradan 5 yıl geçer. 7 Ağustos, 2015 tarihinde Dr. Deniz Gökduman’a bir telefon gelir. Arayan 1sanat’ın sahibi Mehmet Ünal’dır. Mehmet Ünal, Dr. Deniz Gökduman’a öğrencilerinin proje çalışmalarını Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği’nin (Ankara) yanındaki çöp kutusunda gördüğünü, bu duruma çok üzüldüğünü, haber vermek istediğini söyler.  Bu duruma çok şaşıran ve üzülen Dr. Deniz Gökduman Mehmet Ünal’dan tabloları almasını rica eder. Mehmet Ünal, tablolardan temiz ve zarar görmemiş olanları alır ve bu yolla tabloların bir kısmı kurtarırlar. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinden bir kısmının çalışmaları 1sanat’ın sahibi Mehmet Ünal’ın duyarlılığı sayesinde Edirne’den Ankara’ya uzanan yolculuklarını belediye çöplüğünde sonlandırmaktan son anda kurtulmuştur. Diğer üniversitelerin öğrencilerine ait çalışmaların akıbeti bilinmemektedir.

Sayın Mehmet Ünal’ın kurtardığı çalışmalar  -öğrencilere ait olduğundan- bugün maddi bir değer taşımıyor olabilirler; ancak bu çalışmalarda öğrencilerin emeği, alın teri vardır. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği’nin yaptığı her şeyden önce emeğe saygısızlıktır. Ayrıca bu gençler geleceğin sanatçıları olacaktır. Şimdi soruyoruz, amacı “geleceğin sanatçılarına mültecilik konusunda duyarlılık kazandırmak” olan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği’ne, siz bize mülteciler konusuna duyarlı olmayı öğrettiniz, peki biz size sanata ve emeğe karşı saygılı ve duyarlı olmayı nasıl öğretebiliriz diye?

“Projenin başarıya ulaşmasında emeği geçen tüm üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerine, onların çok değerli hocalarına ve konuya ilgi duyarak yaratıcılıklarıyla birbirinden değerli eserler üreten öğrencilerine UNHCR adına çok teşekkür ediyor ve önümüzdeki yıllarda da projelerimizde birlikte olmayı arzu ediyoruz.”  diyen Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği bakalım bundan sonraki projelerinde gereken ilgiyi görecek mi?

Not: 2010 tarihli sergiyle ilgili bilgiler ve tırnak içerisinde ifadeler Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliği’ne aittir ve kendi sayfasından alınmıştır.

http://www.unhcr.org.tr/?page=14

Share Button
Şafak G. GÖKDUMAN

Hakkında Şafak G. GÖKDUMAN

2000- İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 2001-2002- İstanbul Teknik Üniversitesinde İnkılap Dil Enstitüsü’nde bir yıl İngilizce Hazırlık okudu.(Sanat Tarihi YL) 2005- İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı ABD. Yüksek Lisansını tamamladı. Ocak 2017 “1980 Sonrası Türk Romanında Üstkurmaca” başlıklı teziyle İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Doktora programından mezun oldu.Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde Türk Sanatında doktora çalışmalarına devam etmektedir. 1998 yılından itibaren Varlık, Virgül, E, Hürriyet Gösteri, Sanat Antika Koleksiyon ve rh+ artmagazine gibi dergilerde sanat ve edebiyat üzerine makale ve röportajları yayımlanan Şafak Güneş (Gökduman), Kasım 2013’ten beri KolajART’ın Yayın Yönetmenliğine devam etmektedir. Abdülhak Şinasi Hisar’ın İstanbul’u adlı incelemesi İBB. Kültür A. Ş. tarafından yayımlanmıştır.

Yorumlar kapatıldı.