Göksu Şimşek: Mine Sanat Galerisi 30. Yıl Kitabı

Share Button

mine_kitap

MİNE SANAT GALERİSİ 30. YIL ANISINA 3 CİLTLİK BİR KİTAP YAYINLADI

Sanat hayatına 1985 yılında Kadıköy’de başlayan Mine Sanat Galerisi, otuz yıllık birikimini üç ciltlik kitapla sanatseverlere sunuyor.

Türkiye sanat tarihinin yol haritasında önemli bir durak olan Mine Sanat Galerisi’nin otuzuncu yılını doldurması nedeniyle yayınlanan kitabın editörü yazar ve sanat eleştirmeni Lütfiye Bozdağ.

mine

Üç ciltten oluşan kitapta, galerinin otuz yıl boyunca gerçekleştirdiği etkinliklerin bir özeti dokümante ediliyor. Kitap, otuz yıl boyunca düzenlenen sergiler, paneller, sergi okumaları, sergi katalog metinleri ve görselleri, sergi bültenleri ve basında yer alan yazıları, fotoğrafları, videoları içeren birçok kaynağın taranması, bir araya getirilmesi ve derlenmesi ile ortaya çıkıyor.

Bu kitap alışılmış sanat galerisi tarihi kitaplarından farklı bir özelliğe sahip. Çünkü galeri tarihini Lütfiye Bozdağ, Mine Sanat Galerisi’nin kuruluşuna destek vermiş sanatçılar üzerinden anlatıyor. 30 yıllık galeri tarihini üç cilde sığdırmak zor olmakla birlikte Lütfiye Bozdağ, Ufuk Ülker ve Hande Özdilim Yıldırım belgesel nitelikteki galeri kitabı için birlikte çalıştılar. İstanbul Üniversitesinde Müze Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi gören Ufuk Ülker, galerinin 1985 yılından itibaren oluşturduğu tüm görsel ve yazılı literatürü taradı, videoları elden geçirdi, fotoğrafları ve diğer görsel malzemeyi taradı ve dijital ortama attı, bir anlamda ölümsüzleştirdi. Ufuk Ülker’in disiplinli ve titiz çalışmaları kitabın hazırlanması için büyük bir konfor sağladı. Hande Özdilim Yıldırım ve Başak Topkaya Mine Sanat Galerisi ile yolları kesişen 20’den fazla sanatçı, koleksiyoner ve sanat yazarı ile bir dizi röportaj gerçekleştirdi.

Başarılı bir ekip çalışması sonucunda ortaya çıkan kitapla ilgili Lütfiye Bozdağ şu cümlelere yer veriyor; “Mine Sanat Galerisi, otuz yıldır kesintiye uğramadan devam eden yol haritasında sadece kendi literatürünü oluşturmamış, aynı zamanda Türkiye Sanat tarihine de önemli bir arşiv kazandırmıştır. Bu kitabın yayınlanması birçok araştırmacı, sanat tarihçi, sanat yazarı, sanat eleştirmeni ve sanata ilgi duyan herkes için önemli bir kaynak olma özelliğini taşıyacak, başka sanat galerileri için de hiç kuşkusuz teşvik edici bir güç olacaktır.”

   lütfiye bozdağLütfiye Bozdağ; sanat eleştirmeni ve yazar,

(http://kolajart.com/, http://izlekler.com/ ve http://sanat.burada.com.tr/da sanat eleştirisi üzerine yazılarını, http://gezite.org/ da ise politik yazılarını yazmaktadır.)

Kitapta sanatçılarla ilgili tekstlerde de özgün kalemini konuşturan Lütfiye Bozdağ, akademisyen kimliğinin yanında alternatif medyada yazdığı sanat eleştirileri ve politika yazıları ile tanınmaktadır.

Bozdağ, Mine Sanat Galerisi’nin, bu kitap ile sadece döneminin tanıklığını yapmakla kalmadığını, galeri sergilerinden derlenmiş arşivleriyle hem galeri tarihinin, hem de bir dönem Türkiye sanat tarihinin bir tür kaydını tutarak bellek oluşturduğunu vurguluyor.

Share Button

Yorumlara kapalıdır