“Nar Niyetiyle: Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı”, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi (06 – 29 Nisan 2016)

Share Button
Sergi_Afis

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türklerle Ermenilerin sekiz yüz yıllık ortak yaşam kültürüne ışık tutan sergi, 6 Nisan 2016’da MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılıyor.

Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’ya ait, Anadolu ve İstanbul’da Ermenilerin yaşamlarına ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çok sesli ve çok kültürlü bir dönemine tanıklık eden nadide kartpostalların, zengin görsel içerik ve arşiv belgeleri ile birlikte yer alacağı sergi, 29 Nisan 2016 tarihine kadar görülebilir.

Yüzyıllarca, Anadolu’nun farklı yerleşim bölgelerinde birlikte yaşamış olan iki halkın unutulmaya yüz tutmuş ortak yaşamlarının, acı ve sevinçlerinin izini süren sergi, Türkler ve Ermenilerin, birlikte yaşayarak oluşturdukları ortak yaşam kültürlerini ve bu mirasın iki halk için içerdiği önemi hatırlatmayı amaçlıyor.

Küratörlüğünü mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergi, 7-29 Nisan 2016 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire KSM’de ziyaret edilebilir.

 

Share Button

Yorumlar kapatıldı.