Utku Varlık Sergisi, “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” ,3 Mayıs – 16 Haziran 2016,Bozlu Art Project Nişantaşı

Share Button

6d101480-b639-4318-bfb5-fd107adab950

Açılış: 03 Mayıs 2016, 19:00 @ Bozlu Art Project Nişantaşı

 

Bozlu Art Project Nişantaşı, 3 Mayıs – 16 Haziran 2016 tarihleri arasında Utku Varlık’ın “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının bu sergi için kaleme aldığı kısa bir hikâyeyle birlikte sunulan sergide, Varlık’ın tamamı ilk kez görücüye çıkacak yeni eserlerine yer veriliyor.  

“Peki neyi anlatmak? HİÇ’likten hareketle şimdi geldiği yer, her geçen gün, bilinmez bir denize doğru dingin akarken, yaşam diyeceğimiz olguyla tekrar bir HİÇ’e ulaşıyor…”

68 Kuşağı’nın resim alanındaki önde gelen sanatçılarından Utku Varlık’ın yeni sergisi, Mayıs ayının başında izleyiciyle buluşuyor. Doğu ve Batı felsefelerinde önemli yere sahip bir kavramdan, HİÇ’likten yola çıkan sergi, izleyiciyi hem sanatçının kişisel geçmişine hem de kavramsal sorgulamalarına uzanan sezgisel bir yolculuğa davet ediyor.

Varlık, geçtiğimiz yıl yine Bozlu Art Project’te açtığı “Fragmanlar” sergisinde “Eğer bir düş giderek resme dönüşüyorsa, resim de sonuçta düş’e dönüşür,” düşüncesinden hareketle bir düş’ün kurgusunda yaşanılmış, düşünülmüş ‘fenomen’ tabakalarının montajından kırpılıp düşen fakat yine de bir kenara konup saklanan küçük öyküler, şiir kırıntıları ve farklı kurgulara ait eskizlere yeniden bakarak kendi sanatını ve günümüzde resmin geldiği noktayı sorguluyordu.

Sanatçı şimdi de söze kaldığı yerden devam ediyor ve bu sefer gerçek ile düş arasında bir yolculuğa atılarak HİÇ’likten çıkıp tekrar HİÇ’liğe doğru yol alıyor ve izleyiciyi gidilmemiş denizlere, söylenmemiş sözlere götürüyor.

Sanatçının “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” için hazırladığı yeni eserlerinden kurgulanan bu özgün ve sıra dışı yolculuğun neler vaat ettiği ise Varlık’ın bu sergi vesilesiyle kaleme aldığı kısa hikâyenin satırlarından sızıyor:

“Renkler ve kavramlar anlamlarını kaybettiği sürece, sanat kendini yeniliyor sanıyorlar, evet sonuçta buraya geldik, varoluşlarında iğreti duranlar, bize sanatı öğretiyorlar, nasıl olur bir olguyu ters yüz etmek? Eski saflığıma geri dönmek istiyorum, hüzünlü ve esrik bir görselliğe saptanmak, bir KATHARSİS nasıl olursa! Bir HİÇ’ten tekrar başlamak, geç de olsa…”

Utku Varlık’ın “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” isimli sergisi 3 Mayıs – 16 Haziran 2016 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.

Share Button
Utku VARLIK

Hakkında Utku VARLIK

Sanatsal eğitimine 1961 – 1966 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Sabri Berkel atölyelerinde başlayan Utku Varlık daha sonra oyma baskı (gravür) ve taş baskı (litografi) atölyelerinde devam etmiştir. 1970 yılında Paris´e gitmiş, 1971 – 1974 yılları arasında Güzel Sanatlar Ulusal Yüksekokulu´nda George Dayez ile, 1973 – 1975 yılları arasında da Cachan Atölyesi´nde taşbaskı çalışmıştır. Sanat çalışmalarına halen Paris´te devam etmektedir. İlk önceleri dışavurumcu anlatımla figürlerini biçimlendiren Utku Varlık, 1960 ve 1970´lerde dönemin politik yaşamından etkilenerek yaptığı resimlerinde de bu anlatım biçimini kullanmıştır. Sanatçı özellikle 1975´ten sonra dışavurumcu anlatımdan uzaklaşmış ve düşsel bir anlatım biçimine yönelmiştir. Sanatçı için figür, sürekli ve asal olan doğanın yaşayan öğelerinden biridir ve yansımasını doğada bulur.

Yorumlara kapalıdır