Lütfiye Bozdağ: Devletin Uzanamadığı Yere Uzanan Sanat ve Sanatçılar

Share Button

unnamed1

Cumhuriyetin kurulduğu dönemlerde ve hatta 1980’lere kadar Türkiye devleti sanatı desteklemeyi bir tür iane ya da yardım olarak değil, asli bir kamu hizmeti olarak görüyordu. Ancak 1980’lerden itibaren özelleşme ve küreselleşme politikaları ile gelinen son noktada dünyada gelişmiş ülkeler devlet politikası olarak sanatı finanse etmeye devam ederken Türkiye’de devletin sanat ve eğitim alanındaki desteği yok noktasına gelmiştir.

Bu durumda yine küreselleşme politikalarının etkisiyle devlet eliyle yapılmayan proje olarak yapılsın, mantığından yola çıkan projelerle sosyal sorumluluk faaliyetleri bu paradoksun bir ayağını oluşturmaktadır.

Sosyal devletin yapması gerekeni yapmaktan kaçtığı ve “ben artık sosyal devlet değilim” dediği konumda projelerin devreye girmesi eleştiri konusudur. Sorunu kökten çözmek yerine parçalı bulutlu çözmeye çalışmak ya da çözer gibi yapmak ama çözmemek bütünü boşver parçayı kurtar, postmodern çağın ruhu zaten.

unnamed2

Elbette iyi niyetli yapılan projelere de aynı eleştiriyi yapmalı mıyız sorusuna verilecek cevap tartışılabilir ancak hiç bir şey yapmamaktan bir tek kişiye bile faydası dokunacak bir şey yapmak iyidir mantığı bizi ikna edebilir mi? tartışılır.

Çocukları Gülümset Proje Koordinatörü Ufuk Tan Keleş’in ve Ustaların İzinde Proje Koordinatörü Nurdan Lİkos’un samimi çabası ve iyi niyeti elbette devletin uzanamadığı yere uzanan sanat ve sanatçılar çerçevesinde değerlendirildiğinde saygıyı hak ediyor.

İlk ve ortaokul düzeyindeki öğrenciler tarafından hazırlanan, tüm geliri “Çocukları Gülümset” kampanyasına bağışlanacak ve elde edilecek gelir doğrultusunda köy okullarına kütüphaneler kurulacak olan ‘‘Ustaların İzinde – Çocukları Gülümset” resim sergisi, 11 Haziran 2017 saat 14:00’de Akademililer Sanat Merkezi’nde sanatseverler ile buluşuyor.

unnamed3

Bu proje kapsamında usta sanatçıların sanat tarihinde yerini almış 62 eserini Ada Onataslan, Alara İlyaz Özel, Delal Mira Çeşme, Ece Harput, Ece Keskin, Ecrin İnci Kocaman, Egemen Yerlikaya, Ekin Çağlar, Melis Ültanır, Moni Esta Çeşme, Simge Salbaş, Uras Tanrıverdi, Zeynep Avcı, Zeynep Keskin ve Zümra Öztürk yeniden yorumladılar.

Sadece bir gün izleyici ile buluşacak olan ‘‘Ustaların İzinde-Çocukları Gülümset’’ sergisinin amacı; köy okullarına ulaşan “Çocukları Gülümset” projesine katkıda bulunmak, köy okullarının şartlarının iyileştirilmesi ve daha bilinçli, donanımlı bireylerin hayata kazandırılabilmek. Bu kapsamda 65 köy okuluna kütüphane yapıldı ve her yıl 20 okula daha ulaşılması hedefleniyor. Sanatçı Nurdan Likos’un öğrencilerinin hedefi, gelirin tamamını proje kapsamındaki köy okullarında kullanılmak üzere ‘’Çocukları Gülümset’’ projesine bağışlamak.

Share Button

Yorumlar kapatıldı.