“Önüm Arkam Sağım Solum”, Şakir Gökçebağ, ADAS, (11 Eylül – 21Ekim 2017)

Share Button

 

Sakir Gokcebag Four of a Kind 2016

Adas, eylül ayında 15. Istanbul Bienali ile eşzamanlı olarak, uzun yıllardır Hamburg’ da yaşayan ve çalışan Türk sanatçı Şakir Gökçebağ’ı  isimli solo sergisiyle ağırlıyor.

Şakir Gökçebağ son bir kaç yıldır ürettiği eserlerinden derlediği sergisinde tam da kendinden beklenildiği gibi, hepimizin bildiği basit günlük kullanım eşyalarının potansiyel yaratıcılıklarını sorgulayarak, onları alışmadığımız türde sanatsal ve görsel bir şölene dönüştürüyor. Hepimizin çevresinde hergün beraber olduğumuz hazır nesneleri kendince bir süzgeçten geçirip, bilmediğimiz yeni bir dünya öneriyor. “Elbette bu sınırsız bir dünya… Nesnelerin yeteneklerini bilirsek, onlara saygı duyarız; onlar göründüklerinden daha yaratıcı ve değerlidir” diyor Gökçebağ. Alışılmış görüntülerden rahatsızlık duyan sanatçı, normal olmayan tanıdık nesnelerin hayatı daha yaratıcı, sorgulayıcı, hoşgörülü ve dayanılır kıldığında inanıyor.

2016 yılında Almanya’ nın en prestijli sanat ödüllerinden Leo Breuer ödülüne layık görülen Gökçebağ, sergi ile eşzamanlı olarak Alman Distanz yayınevi tarafından basılan kişisel kitabını da bu sergi sırasında izleyicilerine tanıtacak.

 

“Önüm Arkam Sağım Solum” 21 Ekim 2017’ ye kadar görülebilir

 

Etkinlik Tarihleri:

11 Eylül Pazartesi 18:00 – 20:00 Açılış    21 Ekim Cumartesi Kapanış

Haftaiçi Salı – Cumartesi 10:00 – 18:00

Adres: adas, Çalışkan sk No 33, Seyrantepe, Istanbul

 

PRESS RELEASE

 

 

adas welcomes Turkish artist Sakir Gökçebağ, who has been living and working in Hamburg for many years, with his solo exhibition “Önüm Arkam Sağım Solum” in parallel with the 15th Istanbul Biennial in September.

ŞakirGökçebağ compiles a series of works from his practice over the last few years and delivers an artistic and visual feast to the audience as expected from him by using daily objects that surround us by questioning their potential creativity.He filters daily objects that are known to all of us in his own unique way, thus offering audience a vision by creating a new world.”Of course there is no limit to creativity… If we know the abilities of objects, we respect them; they are more creative and valuable than they seem to be”says Gökçebağ. Uncomfortable with conventional images, the artist believes that unusual forms of familiar objects make life more creative, inquisitive, tolerant, and enduring.

Gökçebağ, who was awarded Leo Breuer prize, one of Germany’s most prestigious art award in 2016, will also present his monographic book, published by the German Distanz publishing house, to the audience in conjuction with his solo exhibition.

 

“ÖnümArkamSağımSolum” can be seen until October 21, 2017

 

Event Dates:

11 Sept Monday 18:00 – 20:00 Opening 21 Oct Saturday Closing

Weekdays Tuesday – Saturday 10:00 – 18:00

 

Address: adas, Çalışkansk No 33, Seyrantepe, Istanbul

Share Button

Yorumlara kapalıdır